Müzikseverlerin Bayılacağı En İyi Müzik Belgeselleri

muzik-belgselleri-ana-gorsel

Müzik ruhun gıdasıdır sözü ile girizgah yapmak istedik. Bu söz kesinlikle boşuna söylenmemiş olmalı. Bunun kanıtının olduğunu bile söyleyenler var. Araştırmalara göre müziğin ruh sağlığımız üstündeki etkisi kanıtlandı.

Şimdiye dek müzik hakkında oldukça fazla araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalara göre müziğin ruhun gıdası olduğunu söyleyen ve ruh sağlığına iyi geldiğini bunun yanında anksiyete gibi problemleri en az düzeye indirdiği de bilinenler arasında. Bu sebeple de müzik hayatımızın vazgeçilmeyecek bir parçasıdır.

Klipler, konserler, radyo yayınları derken en ünlü sanatçıların müzikle olan ilişkilerini bilebilmek adına sık sık müzik belgeselleri çekilmeye başladı bu sıralar. Müzisyenlerin hayatlarını ve konserlerinin arka planda neler yaşadığını anlattıkları bu belgeseller dışında belirli bir müzik türünün gelişimini anlatan (örneğin rock’un gelişimi) belgeseller de bulunuyor. İşte bugün size müzik belgesellerini listeledik. Karşınızda müziksever kişilerin kulaklarının pasını silecek müzik belgeselleri…

Home Coming: A Film by Beyonce

Dünya starları arasında gösterilen Beyonce’nin 2018 yılında Coachella festivalinin perde arkasını konu alan Home Coming: A Film by Beyonce belgeselinde hazırlık süreç detayları yer alıyor. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihinde yer alan siyahi üniversiteleri de konu edinmişler. Beyonce’nin mükemmel performansını konu edinen bu belgesel 150 kişilik bir ekiple çekilmiş. Ayrıca belgesel tam 8 ayda bitmiş.

f-2

Death by Metal

Death by Metal türünün adeta babası olarak isimlendirilen Chuck Schuldiner’in yaşamını anlatıyor. Bu belgesel sizi hem hüzünlendirecek hem de fanı yapacak kadar hayranı bırakacak. En iyi müzik belgeselleri arasında yer aldığını unutmamakta da fayda var. Beyin tümörü ile savaşan ancak başka hastalık sebebiyle hayatını kaybeden Chuck, müzik geçmişini ve kendi hayat geçmişine olan bakış açısını anlatmaktadır.

f-1-1

Punk’s Not Dead

Filmin adını herhangi bir filmde ya da bir şarkıda kesinlikle duymuş olmalısınız. Punk müzik türünün 1970’li yıllardaki ve günümüz punk müziğin farkını ve sanatçıların geçmişten günümüze nasıl ve hangi koşullarda etkilendiğini sorduğu soru ve yanıtlarla veriyor. Belgeseldeki soruları Dead Kennedys, Green Day gibi ünlü isimler cevaplıyor.

f-3

Beats Rhymes & Life: The Travels of a Tribe Called Quest

Rap müzik severlerin bayılacağı bu belgeselde rap müziğin doğası anlatılmış. Talib Kweli, Common, Pete Rock, Too Short, Beastie Boys ve Ludacris gibi isimler bu sektör içerisinde yaşadıklarını direkt kendi ağzı ile anlatıyor.

f-4

Rammstein: Paris

Mein Herz Brennt, Du Hast gibi mükemmel şarkıları ile tanıdığımız Almanya’lı Rock Grubu Rammstein Paris’teki tartışmalı konserlerinden birisini anlatıyor. Sahne performansları yıllardır konuşulan bu grubun belgeselini Jonas Akerlund çekti ve kurguladı.

f-5

Don’t Look Back

1967’li yıllarda çekilen bu belgesel, müziğin tarihine adeta bir ışık tutuyor. Müzik tarihinin en iyi sanatçılarından olan Robert Allen Zimmerman ya da sahne ismi ile bileceğiniz Bob Dylan’ın 65 yılında çıktığı Birleşik Krallık turnesi sırasında yaşananları konu almış. Bu belgeselde Dylan’ın basınla ve hayranları ile olan ilişkisi de konu alınmış. Ayrıca belgeselde Ginger Baker, Allen ginsber ve John Mayall gibi oldukça fazla isim yer alıyor.

f-6-1536x863

Gaga: Five Foot Two

Lady Gaga, insanların hayatına girdiğinden beri değişik müzik tarzı ile kendinden oldukça söz ettirdi. Müzik piyasasının da en üstünde olan ünlülerden yalnızca birisi. Fakat bu güçlü duruşunun altında Lady Gaga, sahne performansını ya da müzik performansını sergilemek için nasıl bir süreçten geçiyor? Özellikle de Lady Gaga’nın Joanne isimli albümü kaydederken hayatındaki değişiklikleri ana konu haline edinmiş güzel bir belgesel.

f-7