En İyi 3 Strateji Oyunu

En İyi 3 Strateji Oyunu

En iyi 3 strateji oyunu önerilerimiz yazımızda yer almaktadır. Bilgisayar oyunu tutkunlarının en sevdiği oyun türlerinden birisi şüphesiz strateji oyunlarıdır. Strateji oyunları oyuncuların planlama yapmasını ileriyi görmesini ve stratejisini oluşturarak rakibi alt etmesini baz alır. Piyasa da bugüne kadar birçok farklı strateji oyunu yer almıştır.

En İyi 3 Strateji Oyunu Öneri Listemiz

Ancak bunlardan bazıları diğerlerinin önüne çıkarak adlarını duyurmayı başaran oyunlar olmuşlardır. Biz de yazımızda en iyi 3 strateji bilgisayar oyunu önerilerimizi yazacağız.

Age Of Empires 2-3

Age of Empires serisi son derece başarılı olan ve strateji türünün en iyi oyunlarından birisidir. Özellikle 2. Oyunu büyük sükse yaratmış ve oyuncular tarafından çok beğenilmiştir. Uzun yıllar oynanan ikinci oyun günümüzde dahi hala oynanmaktadır. 2. Oyunun gösterdiği bu başarıdan sonra 3. Oyunu çıkan Age of Empires başarısını 3. Oyunla da sürdürmeyi başarmış ve strateji türünün başyapıtlarından birisi olmuştur. Son günlerde yenilenen grafiklerle modernize olan 3. Oyun tekrar gündeme gelmiş ve oynanmaya başlanmıştır.

Tek oyunculu oyun modu kadar da çok oyunculu oyun moduyla öne çıkan Age Of Empires rekabetçi turnuvalarla da isimini duyurmuş ve büyük bir rekabet ortamı da ortaya çıkarmıştır. Oyun içerisinde kaynakları iyi kullanarak ve doğru savaşlar yaparak rakiplerini yok etmeyi amaç edinen oyuncular, çok oyunculu modunu severek oynamışlardır.

Europa Universalis 4

Europa Universalis 4 son yıllarda çıkan çok başarılı olan ve eleştirmenler ile dergiler tarafından son derece iyi puanlar almış olan bir strateji oyundur. Europa Universalis 4 adeta oyuncuya sınırsız oynama imkânı sunmakla birlikte oyuna sürekli ek paket gelmesiyle birlikte güncelliğini asla yitirmemektedir.

Europa Universalis 4 1444-1821 yılları arasında istediğiniz bir ülkeyi seçerek oynamanıza olanak sağlayan bir strateji oyunudur. Oyun birçok farklı dinamiği içerisine son derece başarılı bir şekilde entegre ederek ciddi bir strateji oyunu zevki yaşatmakta. Micro management denilen detay ayarların önemli olduğu bir oyun olan Europa Universalis 4 öğrenmesi zor ama bir o kadar zevkli olan strateji oyunlarından bir tanesidir. Oyunun tek olumsuz tarafı sayılabilecek özelliği ise yeni gelen ek paketlerin ücretli satılmalarıdır. Ek paketlerden bazıları çok önemli olduğu için hem oyunu hem ek paketi alma zorunluluğu doğurması oyuncular tarafından eleştirilmektedir.

Oyunun içerisinde ticaret, kolonistlik, savaş, diplomasi, vasallık, taht oyunları gibi mekanikler son derece başarılı bir şekilde çalıştığından dolayı oyuncu oyunu oynarken sıkılmamakta ve sürekli yeni bir şey keşfetmektedir. Birçok farklı oynanış biçimi olduğundan dolayı oyun kendini tekrar etmemekte ve oynanışı tekrar ettirmemektedir.

Sid Meiers Civilization VI

Sid Meier’s Civilization VI

Sid Meier’s Civilization VI daha önce yazdığımız strateji oyunlarından farklı olarak tur dinamiği ile önce çıkmakta ve diğerlerinden ayrılmaktadır. Sid Meier’s Civilization VI ‘da karşınızda altıgenlerle dolu bir harita karşınıza çıkar. Bu altıgenler içerisinde birimlerinizi hareket ettirir, şehirler kurar ve kaynakları kullanırsınız.

Oynanış olarak sırayla oynandığı ve tur bazlı olduğu için bir tur için yapabilecekleriniz kısıtlanmıştır. Sıra size geldiğinde oynayabileceğiniz hamleleri oynar ve turun geçmesi için turu geç butonuna tıklarsınız. Daha sonra diğer oyuncular da turlarını oynar ve tur tekrar size gelir. Bu şekilde ilerleyen Sid Meier’s Civilization VI içerisinde barındırdığı diğer strateji oyunlarına pek benzemeyen dinamikleriyle farklı bir deneyim sunmaktadır.

En iyi 3 strateji oyunu önerilerimiz ile ilgili görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.