En Çok Turist Çeken Mimari Yapılar

En Çok Turist Çeken Mimari Yapılar

Dünya üzerindeki en çarpıcı mimari yapılar her zaman popüler olmuş ve bol turist çekebilmiştir. Mimari yapılar Türkiye ve dünyada her turizm döneminde en sık ziyaret edilen lokasyonlardan olmuştur. Dünya üzerinde turistik amaca hizmet eden pek çok önemli yapı yer almaktadır. Bu yapıların her biri yılın belli dönemlerinde ziyaretçi akınlarına uğramaktadır.

Biz de ülkemizin ve dünyanın en popüler yapılarını bir arada incelemek ve kısa bir liste oluşturmak istedik. İşte, her sene binlerce turist ağırlayan ülkemizin ve dünyanın en muhteşem mimari yapıları listesi:

Mimari Yapılar Nelerdir?

Mimari yapılar nelerdir sorusuna turistik açıdan cevap vermek için yapıların yarattığı farklılığa odaklanmak gerekiyor. Dünyada mimari açıdan öncü olan ve ekol yaratan pek çok yapı bulunuyor. Bu yapılardan bazıları da yılın belli dönemlerinde turist akınına uğruyor. Gelin, mimarlığın en derinden hissedildiği en popüler yapılara yakından bakalım.

1-     Guggenheim Müzesi – New York

En Çok Turist Çeken Mimari Yapılar

Mimari yapılar ve isimleri söz konusu olduğunda akla ile gelen yapıların arasında Guggenheim Müzesi yer alıyor. New York Solomon R. Guggenheim Müzesi, 1959 yılında ziyarete açılmıştır. Mimari Frank Lloyd Wright olan bu yapının içerisinde de binlerce eser sergileniyor.

Guggenheim Müzesi, hem bir müze olarak hem de çarpıcı mimari yapısı ile ön plana çıkıyor. Kentin en fazla ziyaret çeken noktalarından olan müze, her sene binlerce sanat severi ağılıyor. Aynı zamanda müze içerisinde çeşitli davetler ve kokteyller de verilebiliyor. Mimari yönü oldukça geniş olan bu müzeyi siz de listenize ekleyebilirsiniz.

2-     Taj Mahal – Agra

En Çok Turist Çeken Mimari Yapılar

Hindistan’ın Agra kentinde yer alan Taj Mahal, dünyanı  en ikonik mimari yapıları arasında ilk sıralarda yer alıyor. 1654 yılında inşası tamamlanan bu yapı, Şah Cihan’ın genç yaşta ölne eşi Banu Begüm için bir anıt niteliği taşıyor.

Taj Mahal, mücevherler ile kaplı olması nedeniyle Babür İmparatorluğu’nun bir güç simgesi olarak da gösteriliyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan bu yapı, mutlaka gidip görülmesi gereken turistik noktaların da başında geliyor.

3-     Aya Sofya – İstanbul

Ayasofya

Turist çeken mimari yapılar söz konusu ise ülkemizin en önemli yapılarından olan Aya Sofya da bu listede yer almalıdır. Bizans döneminden günümüze dek uzanan bu yapı, günümüzde müzeden camiye çevrilmiştir. Hem Hristiyanlığın hem de İslamiyetin güzel bir temsilcisi olan yapıda pek çok mozaik de yer alıyor.

Aya Sofya, Bizans’ın Osmanlı İmpraratorluğu tarafından yıkılması ile birlikte Türklerin eline geçerek cami haline getirilmiştir. UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan bu cami daha sonra müzeye çevrilerek dileyen turistlerin ziyaretine açılmıştır. Günümüzde ise 2020 yılı itibariyle Aya Sofya yeniden cami statüsünü almıştır.

4-     Sagrada Familia – Barselona

En Çok Turist Çeken Mimari Yapılar

Barselona denildiğinde akla ilk olarak Sagrada Familia Bazilikası’nın gelmesi oldukça normal. Usta mimar Antoni Gaudi tarafından yapılmaya başlanan bazilika, günümüzde hala tam olarak inşası bitmemiş bir mimari eserdir.

Her ne kadar “yarım kalmış” algısı ile sunulsa da Sagrada Familia, dünyanın en önemli yapıları arasında yer alıyor. Heybeti ve ikonik özellikleri ile bu yapıyı da ziyaret edilmesi gerekenler listenize mutlaka eklemelisiniz.

5-     Keops Piramidi – Gize

Keops Piramidi

Söz konusu mimari yapılar olduğunda Mısır’ın başkenti Kahire sınırlarında yer alan Büyük Piramit’i de listemize almamız gerekiyor. Keops Piramidi adıyla da bilinen bu yapı, günümüzün en gizemli yapılarından da biridir.

M.Ö. 2560 yıllarında yapıldığı düşünülen piramidin heybeti de insanın aklını başından alacak vaziyettedir. Her sene binlerce turite kucak açan Büyük Piramit, iç ve dış kısmı ile görülmeye değer bir yapı olma özelliğindedir.