Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

ekmeleddin-ihsanoglu-kimdir

Ekmeleddin İhsanoğlu 26 Aralık 1943 yılında Mısır Kahire’de doğmuştur. İlkokul ve lise yıllarını Mısır’da tamamlayan İhsanoğlu, ardından Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesinde öğrenimini tamamladı. 1966 yılında mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademisyenlik hayatına başladı. Bu üniversitede Bilim Tarihi çalışmaları yapmıştır. Bunun yanı sıra Mehmet Akif, Yahya Kemal, Tevfik Fikret, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet gibi usta şairlerin eserlerini Arapça’ya çevirerek Türk eserlerinin Arap yarımadasında yayılmasına vesile olmuştur. 1974 yılında Ankara Fen Fakültesi bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Doktorasını tamamladıktan sonra Birleşik Krallık’ta Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapmıştır. Ayrıca Ekmeleddin İhsanoğlu Füsun İhsanoğlu ile 1972 yılında evlenmiş ve 3 çocuk babasıdır.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği

İslam Birliği Teşkilatı, 1969 yılında Fas’ta kurulan bir uluslararası teşkilattır. 2011 yılına kadar İslam Konferansı Örgütü ismini kullanan bu kuruluş daha sonra İslam Birliği Teşkilatı adını almıştır. 2004 yılında İstanbul’da toplanan bu teşkilat üyesi ülkeler yeni genel sekreter için bir oylama yapmıştır. İhsanoğlu Türkiye’nin çıkardığı adaydır. Farklı 2 ülkenin adayları ile birlikte genel sekreterlik görevi için yarışmıştır. 5 Haziran 2004 diğer adayları geride bırakarak bu görev için seçilmiştir. Ayrıca İhsanoğlu seçimle gelen ilk genel sekreter olmasının yanı sıra bu teşkilatta yer alan ilk Türk genel sekreter olmuştur. 2005 yılı başında göreve geçen İhsanoğlu, 30 Aralık 2013 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür.

Siyasi Hayatı

Başarılı bir çalışma hayatı olan İhsanoğlu ülkemizde ismini en çok 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde duyurmuştur. Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP partilerinin bu seçimdeki çatı adayı olmuştur. Ardından bu partiler İhsanoğlu’nu resmen Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamıştır. MHP ve CHP’nin yanı sıra 12 partinin daha desteğini almıştır. Toplan 3 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 38,44 oy olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasından seçimi 2. olarak bitirmiştir. Ardından Haziran 2015 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi adına Milletvekili adayı olmuştur. İstanbul 2. Bölge 1. sıra adayı olan İhsanoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi’nin buradan 3 milletvekili çıkarması ile meclise girmeye hak kazanmıştır. 30 Haziran 2015 yılında yapılacak olan TBMM başkanlık seçimi için MHP tarafından aday olarak gösterilmiştir. Yeterli oy sayısını ulaşamayan İhsanoğlu TBMM başkanlığına seçilememiştir. Ekmeleddin İhsanoğlu 2018 yılında yapılan genel seçimler için herhangi bir parti içerisinde bulunmamış ve Milletvekilliği başvurusu yapmamıştır.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.