Eğitici Çocuk Masalları

Eğitici Çocuk Masalları

Konu masal olduğunda birbirinden ilginç pek çok masal anlatılmaktadır. Ancak bazı masallar vardır ki eğitici çocuk masalları arasında yer bulur.

Muhteşem Eğitici Çocuk Masalları

İki Köpek

Yalnız başına yaşamakta olan bir adamın büyüttüğü iki tane köpeği varmış. Köpeklerden bir tanesine ava çıkmayı öğretirken diğerine ise evine bekçilik yapmayı öğretmiş. Ava çıkan köpek bir şeyler avladıktan hemen sonra eve gelir ve avladıklarını sahibine verirmiş. Sahibi de bunları yemek olarak hazırlar ve evde bıraktığı bekçi köpeğine de verirmiş. Bu duruma çok kızan av köpeği bekçi köpeğe  ‘Bütün zorluğu ben çekiyorum, çalışıyorum, uğraşıyorum ve yoruluyorum ama sen evde keyif yapıyorsun üstelik bir de benim avlayıp getirdiklerimden yiyorsun’ demiş. Bekçi köpeği de ‘Bana neden kızıyorsun ki git bunları sahibimize söyle. Beni böyle çalıştırmadan rahata ve hazıra alıştıran o değil mi?’ demiş.

Çocukları tembel oldukları için azarlamak yerine ebeveynlerini onlara sorumluluk kavramını neden aşılamadıklarını sorgulatın.

Eğitici Çocuk Masalları

Tutumlu Bir Çocuk

Hayat bilgisi dersinde öğretmen sınıftaki öğrencilerine ‘Kübra bugün ne yapmış biliyor musunuz çocuklar’ diye sormuş. Çocuklar ‘Ne yapmış öğretmenim?’ diye sorduktan sonra öğretmen anlatmış;

Kübra tuvalete gittiğinde musluklardan bir tanesinin açık olduğunu ve suyun boş yere şarıl şarıl aktığını görmüş. Kübra da hemen koşmuş ve açık olan musluğu kapatmış. Tebrik ederim Kübracığım yapmış olduğun davranış oldukça duyarlı ve tutumlu. Ben tutumlu insanları çok severim.

Öğretmeninin bu sözlerine çok sevinen Kübra okuldan çıkıp eve gittiğinde annesine olanları hemen anlatmış. Kübra’nın anlattıklarından dolayı annesi de çok sevinmiş ve ona ‘Aferin güzel kızıma’ demiş. Kübra annesine ‘Anneciğim tutumlu olmak için yapmam gereken başka neler var acaba?’ diye sormuş. Annesi Kübra’ya şunları söylemiş;

Boş yere yanmakta olan lambaları kapatabilir, daha fazla para biriktirebilirsin ve artan eline geçen paraları kumbarana koyarsan çok fazla paran olur. Bu sayede de çok istediğin kıyafetleri, oyuncakları ve okul ihtiyaçlarını kumbarandaki paralar ile alabiliriz. Yemek yerken tabağına yiyebileceğin kadarını koyabilirsin, dişlerini fırçalarken suyu gereksiz yere açmayabilirsin.

Kübra o gün yaşanan ve konuşulanlardan sonra daha çok tutumlu olmak için özen göstermiş. Gördüğü açık lambaları kapatmış, dişlerini fırçalarken suyu kapatmış, eline geçen paraları boş yere harcamak yerine kumbarasına atmış, kıyafetleri, ayakkabıları ve oyuncakları konusunda daha özenli davranarak hor kullanmamış.

Güldürürken düşündüren fıkralar okumak ister misiniz?