Ebru Sanatı Nedir?

Ebru sanatı, yaratıcılığın ve hayal dünyasının en iyi şekilde resmedildiği bir sanattır. Ebru teknesi içerisinde renkler bir araya getirilerek güzel bir ruh ortaya konulmaktadır. Bu sanatta usta çırak ilişkisi vardır ve yapmak isteyen kişinin çok sabırlı olması gerekmektedir. Sabır göstererek çok güzel çalışmalar ortaya koyulabilmektedir.

Ebru Sanatı İçin Kullanılması Gereken Malzemeler

Her sanatın kendisine göre malzemeleri bulunmaktadır. Nasıl ki ressam resimlerini yapabilmek için tablo gerekiyorsa ebrunun yapılabilmesi içinde malzemelere ihtiyacı bulunmaktadır. Ebru sanatı malzemeleri bu sanatın icra edilmesi için olmazsa olmazdır. Bu malzemeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Emici özelliği olan mat hamur kâğıt
  • Kitre ve tekne
  • Boyalar
  • Öd
  • Biz
  • Fırça bu malzemeleri hazırladıktan sonra bu sanatı yapmaya başlayabilirsiniz.

İsteğinize göre ebru çeşitlerinden bir ya da birkaçını değerlendirebilirsiniz.

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Suyun üzerinde renk verilerek yapılan çalışma günümüzde çok fazla yapılmamaktadır. Fakat bir dönem çok fazla kişi tarafından hobi olarak tercih edilmiştir. Ebru sanatı tarihçesi, Osmanlı zamanına dayanmaktadır. Bunun yanı sıra insanlar için çok önemli bir iş kapısı haline gelmiştir. Avrupa’da da yaygın hale gelen ebru, Türk kâğıdı olarak bilinmektedir. Yapılabilmesi için, kullanılacak malzemelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Tekne içerisine kitreli su doldurulur ve uygun kıvam hazırlanana kadar çalışılır. Bunun ideali genellikle 2 litre su içerisine 2 çorba kaşığı kitre koymaktır. Karışım 2 gün bekletildikten sonra tülbent yardımıyla süzülür. Daha sonra toprak boyalarla istenilen çalışmalar yapılabilmektedir.

Ebru Sanatı Çeşitleri

Ebru sanatının kendi içerisinde bazı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler kişinin seviyesine göre tercih edilebilmektedir. Taraklı ebru, hatip ebrusu, çiçek ebru, şal ebrusu gibi çeşitleri bulunmaktadır. En güzel Ebru sanatı çalışmaları bu çeşitler kullanılarak yapılmaktadır.

Ebru Sanatı Yapımı İçin En Uygun Yer Neresidir?

Ebru sanatı yapacak kişiler bunun için uygun bir yer seçmelidir. Ebru sanatı yapımı aşamasında seçilecek yer son derece önemlidir. Öncelikle seçilen ortamın orta sıcaklıkta olması gerekmektedir. Ayrıca tozlar uçuşmamalıdır. Fırçaların üzerine tozlar yapışırsa bu kâğıda da geçmektedir. Bu da kötü bir çalışma oluşmasına neden olmaktadır. Çalışmayı net göreceğiniz bir aydınlıkta oda seçilmesi gerekmektedir. Böylece çok güzel çalışmalar ortaya koyabilirsiniz.