EBA Zekâ Oyunları

Eğitim ve öğrenme psikolojisinde zekâ ve bilişsel kabiliyetlerin geliştirilmesine yönelik stratejiler uygulanabileceği bilgisi üretildiğinden bu yana eğitim sistemimizde bu yönde çalışmalar artmıştır. Çocuklar için bu tarz çalışmalar yapılıyor ve bilimsel verilerin hayata aktarılıyor olması oldukça sevindiricidir. Okullarda normal şartlar altında eskiden bu yana satranç gibi zeka geliştirici olduğu bilinen oyunlar oynatılmaktadır. Ancak son dönemde online eğitime geçilmesi ile Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle zekaya yönelik eğitim programlarının sayısında artış görülmektedir. Çocukların uzaktan eğitim süreçlerinde MEB’in sağlamış olduğu EBA online eğitim sistemi sayesinde çocuklar zihinsel gelişimlerine etki sağlayacak faaliyetleri öğrenmekten de yoksun kalmamış oluyorlar.

Zeka Oyunları Nedir?

Zeka oyunlarını açıklamadan evvel zeka nedir sorusu hakkında konuşmak ebeveynlerin farkındalığını arttırmak için yerinde bir nokta olacaktır. Öncelikle zekanın psikoloji kitaplarında dahi üzerine hem fikir olunan net bir tanımı yapılamamıştır. Daha çok bilişsel yetenekler olarak tanımlanan zekaya çok çeşitli yaklaşımlar olmuştur. Bir zamanlar sayısal yapamayan çocukların zeka olarak diğerlerinden daha geride olduğuna dair yanlış inançlar kabul görüyordu. Ancak yapılan çalışmalar zekanın tek boyutlu değil çok boyutlu modellerinin geçerliğini kabul etmişlerdir. Yani çocukların birçok farklı şeye birçok farklı düzeyde bilişsel kabiliyeti olabilir. Bu bağlamda zeka oyunları ise çocukların zihinlerinin farklı yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için çok verimli uygulamalardır.

EBA’daki Zeka Oyunları Nelerdir?

Eğitim sisteminde yer verilen zihinsel etkinlikler her ne kadar online sisteme dönüşmüş olsa da etkililiklerini korumaktadırlar. Çocukların ve ebeveynlerin son günlerde oldukça sık etkileşimde olmak durumunda olduğu EBA online eğitim sisteminde yüklenmiş bulunan içerikler ebeveynlerinde çocukların zihinsel gelişimleri için yapabilecekleri hakkında daha yakından bilgi edinmelerine yardımcı olmaktadır. EBA sisteminde satranç oyunu uygulamalı videoları ayrıntılı şekilde verilmektedir. Bunlar yanında açıklayıcı dosyalar çeşitli formlarda erişim için sisteme yüklenmiş bulunmaktadır. Sistemde halihazırda yüklü bulunan zeka oyunları eğitimi gibi içerikler, çocuk ve aileye yönelik videolar mevcuttur. Bunlar dışında Reversi, Kulami, Pentago, Equelibrio gibi aşinası olmadığımız farklı içeriklerle sistem zenginleştirilmiştir. Çocuklar boş vakitlerini bu gibi etkinliklerle geçirmeleri yönünde teşvik edilebilir ve zeka gelişimleri desteklenebilir.