E-Book Nedir? E-Book Reader Nedir?

E-Book Nedir? E-Book Reader Nedir?

E-Book nedir? E-Book Reader nedir? Gelişen teknoloji, hayatımıza yeni ürünler katmaya devam ederken bundan nasibini, kitaplar ve kütüphaneler de almış bulunmakta. Eskiden insanlar, araştırma yapmak için kütüphanelere giderler, kitapçılardan kitap satın alırlar, evlerinde kendi kütüphanelerini oluştururlar ve bilgi eksiklerini bu şekilde tamamlamaya çalışırlardı.

İnternetin ve teknolojinin hızlı yükselişinin ardından, kitaplara olan ilgi bir miktar azaldı. Çünkü internet bizim online olarak istediğimiz her bilgiye ulaşmamızı sağlayabiliyordu. Buna rağmen bilgiden öte; romanlar ve diğer kitapların sayısı azalmadı ve kitap satışları devam etti. Çünkü bunlar, özellikle telif hakları sebebi ile internete aktarılamıyor ve yasadışı olarak yüklenenler de kaldırılıyordu. Sonucunda yine kitaplar raflarda okuyucularla buluşmaya devam etti.

E-Book Nedir?

Günümüzde basılı kitapların da çeşidi bir hayli hızla artıyor. Bu basılı kitaplar için de şöyle bir sorun ortaya çıktı; kitap kurtları evlerinde kitapları koyacak yer bulamamaktan, en sevdikleri kitapları, boyutları ve ağırlıklarından ötürü yanlarında başka bir yere götürememekten şikayetçi olmaya başladılar. Bunun üzerine, ‘E-Book (Elektronik Kitap)’ denilen kavram yaygınlaşmaya başladı.

Kitapların sanal versiyonları, yani kitapların birebir aynılarının bilgisayarımızdaki halleri olarak nitelendirebileceğimiz e-book kavramı üzerinden kitapların satılabileceği ortamlar meydana geldi. Böylelikle kitap satışı, e-book adı altında, internet üzerinden yapılmaya başlandı.

E-Book’larla birlikte bilgisayar veya bu elektronik kitapları okuyan özel aletler üzerinden kitap okuma da gelişmeye başladı. Günümüzde insanlar sadece bir hafıza kartına binlerce kitaplık arşivlerini sığdırabiliyor ve böylelikle ortada ne hacimsel ne de ağırlık olarak sorun kalmadığı için onları yanlarında rahatlıkla taşıyabiliyorlar.

E-Book Reader Nedir?

E-Book’ların yaygınlaşmasıyla firmalar, E-Book’ların okunması için özel elektronik aletler geliştirmeye başladı. ‘E-Book Reader’ adı verilen bu aletler, tablet bilgisayarlara çok benzeyen, kitap sayfası büyüklüğünde aletlerdir ve geliştirilen yazılımları sayesinde kitap okuma zevkini size yaşatabiliyor.

Başlarda standart teknolojileri kullanan E-Book Reader’ların sık kullanımı sonucunda şarjın çabuk bitmesi, ekranlarının güneş ışığında parlamasından dolayı okumada güçlük, ekran ışığından dolayı gözlerin rahatsız olabilmesi gibi sorunlar ortaya çıktı. Bunun üzerine de geliştiriciler tarafından yeni bir teknoloji ortaya atıldı: E-Ink. Günümüzde pek çok E-Book Reader tarafından kullanılan E-Ink teknolojisinde pikseller, cihaz içinde bulunan minik mürekkep partiküllerinin elektrik vasıtasıyla yer değiştirmesi prensibini uygulamaktaydı.

Hiçbir ışık kaynağı bulundurmayan bu teknoloji sayesinde, pilin dayanma süresi oldukça yükseltilmiş, mürekkep ve sayfaya benzerliklerinden ötürü ekran yansımaları engellenmiştir. Ayrıca, ışık kaynağı bulundurmadığı için, yapay ışık kaynaklarının insan vücudundaki olumsuz etkilerinden korunmuş olduk.

E-Book nedir? E-Book Reader nedir? Sorularına yanıt verdiğimiz yazımız ile ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.