Duygusal Zekâ Bircan Yıldırım

Kişinin kendi duygularını anlayabilmesi, özgüven duygusunu geliştirebilmesi, empati kurabilmesi, ve duygu durumunu düzenleyebilmesidir. Duygusal zekâya sahip olmak ruh halini kontrol etmeye yardımcıdır. Hayatta karşımıza çıkan aksiliklere karşı doğru tepki verebilmek önemlidir. Başımıza gelen olaylar karşısında sergilediğimiz tepkiler sahip olduğumuz duygusal zekâya göre değişir. Bazen tüm aksiliklere rağmen yolumuza devam edebilmeli ve güçlü olmak zorundayız.
Çünkü duygusal zekâsı gelişmemiş duygu ve düşüncelerini kontrol edemeyen bireyler, iç dünyalarında yaşadığı çatışmalar ile hayatı kendilerine zehir edebilirler. Fakat duygu ve düşüncelerini yönlendiren, kendini bilen ve tanıyan insanlar yani duygusal zekâları gelişmiş kişiler hayatlarını yönetmeyi bilirler. Yaşamı daha doygun yaşarlar. Mutlu ve başarı ise onları takip eder.
Duyguları yönetmek bizim elimizdedir. Duygularımızdan kaçamayız. Fakat onları olumlu davranışa dönüştürebiliriz. Mesela; Her insan da sinir ve öfke vardır. Bunu yok edemeyiz. Bazı durumlarda sinirlenip ani bir öfke duygusuna kapılıp yanlış bir hareket yapmamız an meselesidir. İşte tam da o anda duygusal zekâya sahip olan insanlar o duyguyu yönetip hissettiği öfkeyi şiddetten koruyabilir.

Empati Kurmak ve İletişimde Önemi

Empati kurmak kendimizi karşımızdaki kişinin yerine kısa süreliğine koyup onun hissettiğini anlamaya çalışmaktır. Empatinin duygusal zekâ da önemi büyüktür. Kişi bu sayede ilişkilerinde daha sağlıklı adımlar atabilir ve insan ilişkileri gelişir. Çünkü kişi kişinin aynasıdır. İnsan kendini karşısındakinin aynasında görür.
İnsan toplumsal yaşama uyum sağlayabilen bir varlıktır. Tek olmak bireysel yaşamak insana özgü bir yaşam biçimi değildir. Yalnızlaşmak insanın fıtratına terstir. Çağımızın getirdiği yoğun ve yorucu hayat şartları ve vaktin kısıtlı olması insanı yalnızlaştırmıştır. Bu durum insanı mutsuzluğa sevk eder. İnsan mutluluğunu üzüntüsünü paylaşmayı seven bir varlıktır. Üzüntüsünü de sevincini de içinde yaşamayı sevmez. Dolayısıyla toplum hayatında duygusal zekâya önem verip geliştirmek, empati yapmak başta kendini daha sonra etrafındakileri anlamaya çalışmak çok önemlidir.

Duygusal Zekânın Bize Faydaları Nelerdir?

Duygusal zekâ sayesinde öz bilincimiz gelişir. Kendimizi çok iyi tanıdığımız için duygu ve hareketlerimizi yerinde kullanırız. Başkalarının duygularını iyi analiz ederiz. İlişkilerimizi daha sağlıklı kurar ve yürütme becerileri kazanırız. Kendimizi harekete geçirme konusunda daha başarılı adımlar atabiliriz. Bircan Yıldırım da kitabında tüm bu konulara tek tek değinmiştir.