Dünyanın En ünlü 10 Ressamı ve Eserleri

Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar çeşitli tekniklerin gelişimiyle modern bir hal alan resim sanatı insanlarda gelişen doğal bir duygudur. Yontma taş devrinde mağaralarda yaşayan insanların mağara duvarına avladıkları hayvanların resimlerini çizmesi, orta çağda vitray denilen renkli camlarla resim yapma ve orta çağın sonlarına doğru yavaştan tablolara geçiş yapılmıştır.

15. yüzyılda İtalya’da başlayan bütün dünyanın kültür, sanat, bilim, tarih ve edebiyat gibi birçok önemli gelişmelerden etkilendiği dönemde resim sanatı ise klasik resim anlayışı taşımıştır. Bu yazımızda dünyanın en ünlü 10 ressamı ve eserlerini ele alacağız.

Pablo Picasso

1881 de İspanya’da dünyaya gelen Picasso; dahi, yaratıcı, ilham verici ve çapkın olarak birçok sıfatı tek bünyede barındıran dünyanın en ünlü ressamları arasında yerini almıştır. Resim yapma yeteneğini babasından alan Picasso, küçük yaşlardan itibaren resim yapmaya başlamıştır. Picasso’nun en yakın arkadaşının ölümünden sonra hüzün, keder ve acısını tuvallere aktarıp resimlerinde mavi tonu kullanması “mavi dönemi” anlatır.

Mavi dönemden sonra resimlerinde yine mutsuz, umutsuz insanların resmetmiş fakat mavi renkten pembe renge dönüş yaparak “pembe döneme” geçiş yapmıştır. Bu dönemden sonra asıl ün yaptığı kübizm dönemine geçmiştir. Bu dönemde tablolarında geometrik şekiller kullanmıştır.91 yıllık hayatını hayata bağlılığı, üretkenliği ve başarılarıyla tamamlamıştır. Gelelim Picasso’nun eserlerine.

yasli-gitarist-1904

Yaşlı Gitarist (Mavi Dönem)-1904

gezgin-sirk-ailesi-1905

Gezgin Sirk Ailesi(Pembe Dönem)-1905

avignonlu-kadinlar-1907

Avignonlu Kadınlar (Kübizm Dönemi)-1907

Raffaello Sanzio

Rönesans’ın önemli ressamlarından Raffaello Sanzio 1483 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. Ressamlığı haricinde heykel ve mimari alanlarda da başarı göstermiştir. Dünyanın ünlü ressamların isimleri arasında yer alan raffaello tablolarında felsefi çizimler ve ahenkli renkler kullanarak bütünlük sağlamıştır. Kariyerindeki en büyük ve önemli eseri olan raphael odası, Vatikan palace da fresk edilmiştir. Şimdi Raffaello’nun eserlerini inceleyelim.

atina-okulu

Atina Okulu

Rönesans döneminde yer alan ünlü filozof ve bilim adamları bir arada çizilmiştir. Bu resim Vatikan Müzesinin duvarına fresk edilmiştir

galatea-zaferi

Galatea Zaferi

Bu tabloda Yunan mitolojisinde yer alan su perisi kızlarından biri resmedilmiş.

la-velata

La Velata

Raffael’in en meşhur tablolarından biridir. Bu kadının Raffael’in sevgilisi olduğu ileri sürülür.

Leonardo Da Davinci

1452 yılında italya’da doğmuştur. Dünya’nın en ünlü ressamlarından olan Leonardo da vinci ressam kimliği dışında matematikçi, filozof, mimar, müzisyen gibi çok fonksiyonel bir kişiliktir. Dünya’nın en büyük dehası olarak kabul edilen davincinin eserlerinde ilgisi olduğu her alanı hakkında bilgileri yansıtmıştır. Eselerine göz atacak olursak;

isanin-vaftizi

İsa’nın Vaftizi

Leonardo’nun bu eseri dini öğeler içermektedir. İncil’e göre Hz. İsa Ürdün’de Şeria ırmağı kenarında vaftizci Yahya tarafından vaftiz edildiği resmedilmiştir. Başının üstünde ki beyaz güvercin Tanrıyı diğer kişiler ise melekleri ifade eder.

mona-lisa

Mona Lisa

Leonardo Da Vinci’nin adından sıkça söz ettiren ünlü bir eseridir. Bu tablonun yapılışı 1503 yılında başlanmış ve 3-4 yıl sürmüştür. Tablodaki kimliği tam belirlenmeyen bu kişinin dudağındaki ifade çözülemeyip sır olarak kalmıştır.

son-aksam-yemegi

Son Akşam Yemeği

İsa ve yanında bulunan 12 müridi resmedilmiş. Resimde dikkat çeken kişilerin el ve yüzlerindeki mimikleridir.

Vincent Van Gogh

Zorlu, acılı ve hayal kırıklıklarıyla dolu hayatı olan Van Gogh 1853 yılında Hollanda’da dünyaya gözlerini açtı. Ne kadar zorlu ve aşk konusunda yüzü gülmeyip kalbi yaralarla dolu olmuş olsa da içindeki o sonsuz insan sevgisi onu resim yapmaya itmiş mutluluğu bu şekilde yakalamış Dünyanın en ünlü 10 ressamı eserleri arasına girmiştir.

bedroom-in-arles

Bedroom In Arles

Fransanın güneyinde ki Arles şehrine taşınacağı için Van Gogh, kendisi için yeni bir dönemin başlayacağı heyecanıyla yerleştiği evin odasını hayal edip çizdiği bir resimdir.

cafe-terrace-at-night-van-gogh

Cafe Terrace At Night

Paris’te bulunan bu kafeyi görünce çok beğenen Gogh,  kafenin akşam halini resmetmişti.

yildizli-gece-van-gogh

Yıldızlı Gece

Van Gogh zihinsel rahatsızlıkları nedeniyle yattığı akıl hastanesinde kaldığı odanın demir parmakları arasında yaşadığı şehrin düşsel bir yorumu olarak çizilmiş olarak kabul edilmektedir.

Michelangelo Buonarroti

1475’te İtalya’da dünyaya gelmiştir. Rönesansın en önemli ressamlarında olan Michelangelo, resim, şiir, mimari ve heykelcilik alanında yeteneklere sahip, dünyanın en önemli ressamları ve tabloları arasında yer almıştır. Dört ruhlu adam unvanına sahip Davut Heykelinin yaratıcısıdır.

davut-heykeli

Davut Heykeli

Floransa’nın sembolü niteliğindedir. Yapımı 1501-1504 yılları arası sürmüştür.

michelangelo-pieta

Michelangelo Pieta

Michelangelo’nun en önemli eserlerinden biridir. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra annesi Meryem’in kucağında yatışını simgeler.

musa-heykeli

Musa Heykeli

Ressam bu heykelinde Musa’yı kollarındaki kaslarla güçlü görünümüne sokmuş ve bakışlarıyla canlı bir görüntü edası vermiştir. Oturmaktan çok kalkıyormuş gibi bir izlenimi vardır heykelin.

Salvador Dali

1904 yılında İspanya’da dünyaya gelmiştir. Sürrealist bir ressamdır. Eserlerini kübizm ve modernizm tarzında vermiştir. Heykeltraşlık, filmcilik ve fotoğrafçılıkla da ilgiliydi. Salvador Dali’nin eserlerini inceleyecek olursak;

the-madonna-of-port-lligat

The Madonna Of Port Lligat

Gerçeküstü çizimiyle suratı Gala olan bir Meryem anne çizimi.

bellegin-azmi

Belleğin Azmi

Eriyen saatler olarak bilinen bu tablo gerçeküstücülük akımıyla çizilmiştir. Tablonun ortasında insan figürü yer almaktadır. Bu figürle Dali’nin kendini tasvir ettiği düşünülmektedir.

penceredeki-kiz

Penceredeki Kız

Pencereden sırtı dönük manzaraya bakan kız Dali’nin kız kardeşidir. Resimdeki yer Dali’nin çocukluğundan beri geldiği Gala ile yerleşeceği balıkçı köyüdür.

Henri Matisse

1869 yılında Fransa da doğmuştur. Pablo Picasso’nun arkadaşı olan Matisse, renkleri büyük ustalıkla kullanan modern sanatın en büyük sanatçılarından biri olarak anılır.

kirmizi-oda

Kırmızı Oda

Yemek üzerine çizilen bir resimdir. Bu resmi Rus koleksiyoncu sipariş vermiştir. Resmin mavi tonlarında olması istenmiş ama Henri bunda tatmin olmamış ve resmi kırmızı tonlarına boyamıştır. Koleksiyoncu yinede beğenmiştir.

o-zaman-dans

O Zaman Dans

Sanat eleştirmenleri tarafından ilkel ve sade bulunan resim zamanla Henri Matisse’nin en çok tanına eserleri arasına girmeyi başarmıştır.

yesil-burunlu-kadin

Yeşil Burunlu Kadın

Tuvalde yeşil rengin hiçbir anlamı yoktur. Sadece diğer renklerle uyum sağlayıp sağlamayacağını denemek için yapılmıştır.

Edvard Munch

Acılarından güç alarak ayakta kalmayı başarmış ve bu ızdıraplarını sanata aktararak dünyanın en ünlü ressamları arasında yerini almayı başaran Norveçli bir sanatçıdır. Geleneksel tarzın dışında sıra dışı bir üslupla işini gerçekleştirmiştir.

ciglik-edvard-munch

Çığlık Edvard Munch

Birçok duyguyu barındıran, attığı çığlıkları kimse duymadığı, yalnızlık ve korku gibi temaların işlendiği bir çalışma.  Munch’ın en tanınmış tablolarındandır.

hasta-cocuk

Hasta Çocuk

Bu resimde Edvard Munch hasta olan kız kardeşinin verdiği mücadeleyi anlatmıştır.

yasam-dansi

Yaşam Dansı

Bir kadının gençlik, orta ve ileri yaş gruplarının ve beliren duygu durumlarının yansıtıldığı bir resimdir.

Titian

Rönesansın önemli sanatçılarından biri olan Titian İtalya’da dünyaya gelmiştir. Titian’ın sanat hayatı iki bölüme ayrılır. İlk döneminde resimlerinde renklerde uyumlu halde serbest fırça teknikleri kullanmıştır. İnsan figürlerine yeni bir boyut kazandırmıştır. İkinci döneminde dinsel temalarda artış olmakla beraber kullandığı renklerin yoğunluğunu artırmıştır.

bana-dokunma

Bana Dokunma

İsa’nın çarmıha gerildikten ve gömüldükten sonra tabutunun içinin boş olması ve Meryem’in İsa ile karşılaştıktan sonra ona dokunmak istemesi ama İsa’nın bunu kabul etmemesini anlatır. Çünkü İsa’nın ruhu göğe yükselmiştir. Ve o bilindik aynı kişi olmadığını söylemiştir.

meryemin-goge-yukselisi

Meryem’in Göğe Yükselişi

Bu tabloda Meryem’in öldükten sonra mezarından yükselip cennete kabul edilmesi anlatılmıştır.

titian-pieta

Titian Pieta

İnsanların çaresizlik ve keder içinde olmaları tasvir edilmiş bu tabloda. İsa’nın bedeni annesi Meryem ananın kucağındadır ve insanlık kaybını anlatılır.

Jan Vermeer

1632 Hollanda doğumlu Jan Vermeer resimlerinde pahalı boyalar kullanıp, sevgi ve aşk temalarını işlemiştir. Resimlerinde yumuşak ışık etkisi kullanmıştır.

inci-kupeli-kiz

İnci Küpeli Kız

Jan Vermeer’in en çok bilinen tablolarındandır. Tanıdığımız birinin karşımızda durması gibi gerçekçi, sıcak ve samimi bir resim çalışmasını anlatıyor.

resim-sanati

Resim Sanatı

Ressamın kendisi için yaptığı bir resimdir. Tabloda perdeyi tutan biri var gibi anlatılmış. Ressamı izliyor izlenimi verilmiştir.

sut-doken-kadin

Süt Döken Kadın

Güğümde bulunan sütü kâseye dökmekle meşgul bir kadın anlatılmaktadır.  Jan Vermeer ünlük yaşamı gözler önüne sermiştir.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için Abone Ol! butonu ile haberleri alabilir ve bizi Twitter ve Instagram sayfalarımızdan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Eşek Sütü Faydaları ve Zararları

Yerli Twitter Yaay Nedir?

En komik fıkralar