Don Kişot Cervantes Kitap Özeti

Cervantes tarafından kaleme alınan Don Kişot, ilk romanlardan biridir. 1605’te yayınlanan kitap iki ayrı bölümden oluşan bir Dünya Klasiğidir. Asıl mesleği askerlik olan Cervantes, Osmanlı’nın İnebahtı Savaşı’nda (1571) karşı safta savaşmıştır. Sol elini kaybeden Cervantes, 58 yaşından 69 yaşına dek Don Kişot’u tamamlamıştır. Yel değirmenlerine karşı savaşan şövalye olarak bilinen Alanso Quijano yani Don Kişot’un özetini hazırladık.

Don Kişot Kitap Özeti

Alanso’nun en sevdiği iş gezgin şövalyelerin hikayelerini okumaktır. Sürekli bu hikayeleri okuyup, kafasına takan Alanso şövalyelikle kafasını bozar. Evin mahzeninde bulduğu miğferi kafasına geçiren Alanso, zırhını da kuşanır. Sıska atını sanki küheylanmış gibi sever. Elli yaşlarındaki bu sıska adamın nihai amacı hainlere ceza vermek ve şövalyeliği tekrar canlandırmaktır. Alanso yola koyulur ve bir hana rastlar. Basitçe bir hanı şato olarak görerek şövalyelik alacağı lordu bulduğunu zanneder. Hancı deliyle eğlenmek için harika bir şölen hazırlayarak Alanso’ya şövalyelik unvanı verir.

Don Kişot olarak kendin ilan eden Alanso yola koyulur. Yolda karşılaştığı köylü Sancho’da onun yaveri olur ve yollara koyulurlar. Her şövalyenin bir sevgilisi olması gerektiğini düşünen Don Kişot kaba bir köylü kızına aşık olur. İlk macerasını Sancho’yla yaşayan Don Kişot, yel değirmenlerini köylülere saldıran bir dev olarak hayal eden Don Kişot onlara savaş ilan eder. Sancho ne kadar engellemeye çalışsa da saldırıya geçer. Nitekim yel değirmenleri döndükçe Don Kişot’u harap düşürür.

Tekrar yola koyulan Don Kişot, yolda kürek mahkumlarını görür. Onları masum köylüler olarak görerek kurtarır. İki koyun sürüsü gören Don Kişot iki ayrı ordu olarak görür. Yenilen tarafa destek olmaya çalışırken, koyunlara zarar verince çobanlar tarafından güzelce dövülür. Bütün olaylardan sonra köyüne dönmeye karar verir. Sanso Carraso adındaki bir doktor tarafından tedavi edilir. Senyor Alanso olan Don Kişot, hastalanıp yatağa düşer ve iyi bir hristiyan olarak hayata gözlerini yumar.