Dikkat Dağınıklığı İçin Kalıcı Çözüm Önerileri

Dikkat dağınıklığı | odaklanma sorunu

Dikkat dağınıklığı, odaklanma problemidir. Bunun birçok nedeni vardır ve bu durum sosyal hayatımızı, eğitim hayatımızı ve iş hayatımızı olumsuz etkiler. Dikkatiniz sürekli dağınıksa ve bir şeye odaklanma sorunu meydana geliyorsa, bu durumda yapılması gereken dikkat dağınıklığına neden olan durumların ortadan kaldırılmasıdır.

Dikkat Dağınıklığı Neden Olur?

Dikkat dağınıklığı | odaklanma sorunu

Dağınık düşünceler ve bir konuda odaklanamama problemi hemen hemen herkeste meydana gelen durumlardan biridir. Dikkat dağınıklığı şu nedenlerden dolayı meydana gelebilir:

  1. İnsan beyni belli bir süreden sonra dinlenmek ister. İnsanlar uyuyarak veya gözünü kapatarak beynini dinlendirebilir. Uykusuz bir insanın dikkati her zaman dağınıktır. Özellikle sürücüler uykusuz bir şekilde araç kullanmamalıdır. Düzenli uyku dikkat dağınıklığını ortadan kaldıran en önemli ihtiyaçtır.
  2. Saatlerce televizyon seyretmek veya saatlerde araç kullanmak odaklanma sorunu meydana getirir. İki saatten fazla televizyon seyretmemeye özen göstermeliyiz. Uzun yol şoförleri her iki veya üç saatte bir dinlenmelidir.
  3. İçine kapanık olan insanların sosyal iletişimi zayıflar. Sürekli kendi kendine düşünen ve kendi kendine iş yapan kişiler, başka bir insanın anlattıklarını daha geç anlar. Toplum içine karışmak ve insanlarla sohbet etmek insanlar için bir ihtiyaçtır. Dikkat dağınıklığı yalnız kalan insanlarda daha fazladır.
  4. Stresten uzak durmak gerekir. Stres insan psikolojisini bozar ve konsantre olmayı engeller. İş hayatındaki ve sosyal hayattaki problemleri kendi kendine çok düşünen insanlar dalgınlaşır ve odaklanma sorunu yaşamaya başlar. Dış dünyadan kopmaya başlar. Bu durum ciddi psikolojik hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle stresten uzak olmalı ve pozitif düşünmeliyiz. Anlamsız, isyan ettiren, ahlaksızlığa sürükleyen ve ruh sağlığı için zararlı şarkıları dinlememeliyiz. Psikolojimizi ve ahlakımızı bozacak film, dizi ve müzik çalışmalarından uzak durmalıyız. Bizi derinden etkileyecek, korkutacak, üzecek veya psikolojimizi bozacak filmler seyretmemeliyiz. Bu filmler zihnimizi sürekli meşgul eder.
  5. Kola, cips, çikolata, şeker ve benzeri gıdalar dikkat dağınıklığı problemine neden olur. Özellikle çocuklar yedikleri abur cuburlar nedeniyle aşırı hareketli olurlar ve söz dinlemeye başlarlar. Bunun nedeni tükettikleri GDO’lu gıdalardır.
  6. Uyuşturucu, sigara, alkol ve benzeri zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.

Herkesin Öğrenme Özelliği Farklıdır

Dikkat dağınıklığı | odaklanma sorunu

Eğitimde odaklanma eğitim sisteminin en büyük problemlerinden biridir. Eğitimde dikkat edilmesi gereken konu ‘ her çocuğun öğrenme özelliğinin farklı olmasıdır’. Yani bazı çocuklar görsel eğitimde başarılıdır ve görsel ögelere odaklanmaktadır. Bazı çocuklar dinleyerek daha çabuk odaklanabilir. Bazı çocuklar uygulamalı eğitime odaklanmaktadır.

Odaklanma probleminde dikkat edilmesi gereken her çocuğun odaklanma özelliğinin farklı olmasıdır. Çocukların öğrenme becerilerine uygun eğitim şekli uygulanmalı, deneme sınavları ile desteklenmeli ve sık sık tekrar yapılmalıdır.