Devlet Bahçeli Kimdir? Devlet Bahçeli Aslen Nerelidir?

devlet-bahceli-kimdir-mizahorg

Devlet bahçeli Osmaniye doğumlu olup babası Fettahoğlularındandır. Ailesi Osmaniye’de ileri gelen tüccarlar arasında ve tanınmış kişilerdir. Bahçeli 4 kardeştir. İki kardeşi babasının ilk evlendiği hanımından olmuştur. Ailesinin siyasi görüşü tamamen solculardı. İsmet İnönü’ye hayranlardı.

Bahçeli 1948 tarihinde doğmuştur. İlkokulunu Osmaniye’de tamamlamıştır. Ortada okulu Adamada özel bir okulda abisiyle birlikte okumuştur. Lise okumak için İstanbul’a akrabalarının yanına gitmiştir. İstanbul’daki okuduğu liselerin ikisi de özel lisedir. 1967 yılında üniversite sınavını kazanarak Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dış ticaret bölümüne girmeye hak kazanmıştır. 1971 yılında mezun olan bahçeli olduğu dönemde birçok faaliyet yapmıştır.

Üniversite hayatında kendine bir yol çizerek Ülkü ocaklarını kurmuş ve yönetici olmuştur. 1970 ve 1971 tarihlerinde Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliğine göreve başlamıştır.

Devlet Bahçelinin Gençlik ve Asistanlık Kariyeri

Devlet Bahçelinin gençlik ve Asistanlık Kariyeri kendi okuduğu okul olan Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olmuştur. Görevine 1972 yılında başlamıştır. Asistan olduktan sonra bir kaç dernek kurulmasında da önemli adımlar atmıştır ve Dernekleri kurmuştur. Öğrenciler ile arası çok iyi olduğu için ve onları sevdiği için Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği’nin (ÜMİD-BİR) kurmuştur. Ayriyeten Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği’ni kurmuştur.

devlet-bahceli-mizahorg

Kendisi ÜNAY’da Üniversite Akademi ve Yüksekokulları asistanlığını kurmuş ve başkanı olmuştur. Doktorasını Gazi Üniversitesin de Sosyal Bilimler Enstitüsü iktisat bölümünde yapmıştır. 1987 tarihine kadar tahsil görmüş olduğu bölümünde öğretim üyeliği yapmıştır.

Devlet Bahçeli Nasıl Erkenden Siyasete Girdi

Devlet bahçeli okuduğu yıllarda Alparslan Türkeş’in seminerlere katılmaya başlamıştır. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okurken boş durmamış; Ülkü Ocaklarını kurmaya yardım etmiş ve yöneticisi sıfatında olarak göreve başlamıştır.

80 Darbesi bittikten sonra hapse giren MHP ve Ülkücülerin tüm davalarını savunulması yönünde çalışmalar yapmıştır. O dönem MHP genel başkanı olan Alparslan Türkeş Bahçeliyi göreve çağırmıştır. Bunun üzerine Üniversitede 1987 Nisan ayında istifa etmiştir. Parti yönetiminden seçilerek genel sekreterliğinin görevini bahçeliye vermişlerdir. MÇP ve MHP yönetim kadrolarında baya görev almış ve uzun dönem görevlerde durmuştur. Genel Sekreterlik görevi, Genel Başkan Yardımcılığı  görevi, Merkez yürütme görevi, Merkez karar görevi ve Genel Başkan Başdanışmanlığı görevlerini yapmıştır.

1997 yılında Alparslan Türkeş’in ölümünden sonra Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlık seçimleri için Bahçelide Başkanlık adayı koymuştur ve Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş karşı karşıya gelmişlerdir. İlk seçimlerde Devlet Bahçeli 359 ve Alparslan Türkeş 412 oy almış ve Seçimlere katılan diğer isimler; 231 ile Ramiz Ongun, 104 ile Enis Öksüz, 80 oy ile Muharrem Şimşek, 13 oy ile İbrahim Çiftçi Enis Öksüz 104 oy almışlardır. Kurultayda saatler ilerlerken kurultayda ki isimler Bahçeli adına geri çekildiler ve ülkücüler arasında kavga çıktı. Kavga çıkma sonucunda kongre ertelendi 6 Temmuz 1997 tarihine. Sonraki kongrede Bahçeli ve Türkeş adına yapılan seçim de Bahçeli 697 delegeden oy aldı Türkeş ise 487 oy aldı. Böylece Bahçeli yeni başkna olmuş oldu.

MHP 2000 Kasımda, 2003 Ekimde, 2006 Kasımda ve 2012 Kasımda tekrar MHP Genel Başkan seçilmiştir.

Devlet Bahçelinin Yazdığı Kitaplar

Devlet Bahçelinin Yazdığı kitaplar; Hayatı boyunca birçok güzel şeylere imza atan Bahçeli boş durmamış ve milletin ufkunu açacak şu kitapları yazmıştır;

  • Seçimler Beyannamesi 2011
  • Türkiye’nin Gündemi  Genelgeler
  • Saklı Gündem “Demokrasi, Hürriyet, Anayasa”
  • Toplum ve Devlet Ebedîlik İçin hep birlikte Güç Birliği
  • Seçime Doğru İstanbul’da Bayramlaşma
  • Şuur ve Ülkü