Değişik Bilmeceler

Çocuklar çoğunlukla ev içerisinde oldukça hareketli olurlar. Bir oyundan diğerine, bir oyuncaktan ötekine, bir odadan diğer odaya koşuşturup duran çocuklar bir süre sonra aynı şeyleri yapmaktan sıkılabilir. Böyle durumlarda çocuğa bakan kişiye çok sıkıldığına dair söylemlerde bulunmaya başlar. Çocuğun ev içerisinde olmasına rağmen yapabilecekleri sınırlı değildir ancak buna rağmen bazı durumlarda ebeveynler kendilerini köşeye sıkışmış hissedebilirler.
Evden çalışan anne ve babalar, evde yoğun şekilde çalışan ev hanımları, birden fazla çocuğa bakmak zorunda olan ebeveynler çocuğun istediği her an bir etkinlik üretme fırsatına veya enerjisine sahip olmayabilir. İşte böyle durumlarda bilmecelerin ne kadar kullanışlı olduğu görülebilir. Ebeveyn bir yandan yapmakta olduğu işine devam ederken bir yandan rahatça çocuğa değişik bilmeceler yöneltebilir. Bu bilmece oyunu hem çocuğun yeni oyun konusundaki ısrarına karşılık doyurucu bir cevap olur hem de bakım veren kişinin işini yapmaya devam etmesini sağlar.

Bilmece Çeşitleri

Ebeveyn çocuğa sormak istediği bilmeceleri çocuğunun bireysel zevkine göre seçebilir veya çocuğun gelişmesini istediği herhangi bir konu hakkında bilmeceler sorabilir. Kişinin çocuğa sorabileceği bilmece çeşitleri saymakla bitecek gibi değildir. Çünkü bilmeceler pek çok konuda olabilir. Bunlara örnek olarak; taşıtlar, insanlar, binalar, evren, okul ve daha birçokları sayılabilir.
Ayrıca ebeveyn çocuğunun dikkat sorunu olduğunu biliyorsa daha kısa bilmeceler seçerek onun dikkatini vermeye çalışırken aklının başka şeylere gitmesinin önüne geçebilir. Benzer şekilde biraz üzgün görünen bir çocuğa komik bilmeceler sormak da işe yarayacaktır. Çocukların akıl yürütme becerilerinin artması için zekâ bilmeceleri sormak mümkündür.

Çocuklar İçin Bilmecenin Anlamı

Çocuklar onlara bir bilmece yöneltildiğinde elbette bu bilmecenin onların gelişimlerine katkı sağlayacak bir soru olduğunu düşünmeyeceklerdir. Şöyle ki çocuklar için bilmece nasıl algılanıyor bunu anlamak istersek, bunu kendi çocukluğumuzdan yola çıkarak az çok çıkarsayabiliriz. Çocuklar bilmecenin cevabını bir an önce verip onay alabilmek için bir heyecan yaşıyor olabilirler. Bilemedikleri bir bilmece onlar için yeni bir merak konusu olabilir ve bu konu hakkında araştırma yapmaya girişebilirler. Bu soru cevap rutini onlar için eğlenceli vakit geçirdikleri bir oyun gibi yaşanmaktadır.