Çölde Bulunan Su !

colde-bulunan-su

Çölde Bulunan Su ile bir sabır ve azmin hikayesini anlatıyoruz bu defa… Yavuz öylesine bir sabır ile başarıyı elde ediyor ki gelin hep beraber hikayesini dinleyelim…

Çok eski zamanlarda Yavuz isminde bir çocuk varmış. Yavuz’ un ailesi Sahra çölü yakınlarında değirmencilik işi yapan bir aileymiş. Yavuz büyümüş ve ailesine geçim kaynakları olan değirmencilikte yardım etmeye başlamış. Gel zaman git zaman Yavuz artık yakın şehirlere de satış için giden kervanlara katılmaya başlamış.

Bir gün yine bir ticaret kervanı ile yola çıkan Yavuz ile kervan önde eşekler arda develer çöl boyu ilerliyorlarmış. Sahra çölünün sonuna kadar gitmek zorunda olan kafile yolda büyük bir toz bulutu ile karşılaşmış. Tabi bu durum işlerini zorlaştırmış. Çöl etkisiyle tüccarlar hem susamış hem de çok bitkin düşmüşler.

Sonra kervan başı tüccarlara bir teklif sunmak istemiş. Dönüp arkasındaki tüccarlara seslenmiş:

“Burada durup dinlenelim. Akşama doğru yola devam edersek hem dinç oluruz hem de serin havada yürümek daha az yorucu olur” demiş.

Kervanbaşının bu teklifini herkes kabul etmiş. Develerini besleyip herkes kendi alanında dinlenmeye başlamış. Gece karanlığı çökmesine yakın kervanbaşı artık gitme vakti olduğunu sabaha kadar yolun biteceğini söylemiş. Sonra bütün tüccarlar hazırlanarak tekrar yola çıkmışlar.

Kervan yola çıkmış çıkmasına ama gece karanlıkta doğru yolda olup olmadıklarını bilememişler. Kervanbaşı nasılsa doğru yoldayız diyerek sabaha kadar kervanı yürütmüş. Tabi kervandakilerde sabah olunca şehre varacağız ümidi ile bütün suları bitirmişler.

Sabaha karşı yolu karıştırdıklarını anlayınca bu defa doğru yolu bulmak için aramaya koyulmuşlar. Ancak çöl sıcağı bastırdıkça kavrulmuşlar. Bütün tüccarlar suyunu bitirip çöl sıcağında kavrulunca yol aramayı bırakıp su aramaya başlamışlar.

Çölde Bulunan Su İçin Yavuz’ un Sabrı ve Kararlılığı!

Bütün kervan ümidi kesmiş su bulamıyoruz, suyu nasıl bulacağız burada susuz kaldık diye inlerken, Yavuz su bulmak konusunda inat etmiş. Ümidini hiç yitirmeyen Yavuz bütün azmini ve cesaretini toplamış. Aklını suya odaklayan genç birçok kez deneme yapmış ancak bir türlü su çıkmamış. Su çıkmasa bile ümidini yitirmemiş. Biraz ileride birkaç tane kaktüse denk gelmiş. Kaktüsler suyu topraktan aldığı için kesin burada su vardır demiş kaktüslerin olduğu yeri kazmış.

Ama kazmayı vurduğu yerde kocaman bir kaya varmış. Kayanın olduğu kuyuya inmiş ve bakmış ki su var. Ancak kaya çok büyük. Dönmüş kervandakilere demiş haydi bu kayayı kaldıralım cesaretlenip birlik olalım. Ancak tüccarların hiçbirinde hal kalmamış. Yavuz tam tek başına inmeye karar vermişken bir genç daha çıkmış ve kazmayla aniden kayaya vurmuş. Sonra Yavuz da kayaya vurmaya başlamış ve o noktadan kocaman bir su fışkırmış. İşte Yavuz’ un kararlılığı ve inancı sayesinde tüm kafile suya kavuşmuş. Çölde Yavuz’ un bulduğu su herkes için yeniden umut olmuş.


Siz de eğitici çocuk masalları içerisinde Çölde Bulunan Su ile çocuğunuza en güzel davranışları öğütleyebilirsiniz.