Çok Yönlü Adam: Yılmaz Erdoğan

yilmaz-erdogan-y_16_9_1546232186

Yıllara meydan okuyarak kendi gibi yetenekli kişiler ülkeye kazandıran Yılmaz Erdoğan, 4 Kasım 1967, Hakkari doğumludur. Çocukluk yıllarını Ankara, Aydınlık Evler’ de geçirmiş olan sanatçının Deniz ve Mustafa adında iki de kardeşi vardır. İlokul, ortaokul ve liseyi Aydınlıkevler’ de okuyan Edoğan, 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ nde İnşaat Mühendisliğini kazanmış olsa da öğrenimini yarıda bırakarak Ferhan Şensoy, Nöbetçi Tiyatro kadrosunda olmayı tercih etmiştir. Hem oyuncu hem de yazarlık alanında deneyim kazan Erdoğan, 1988 yılında Güldüşünürü Tiyatro sahnesini kurdu. Bu tiyatroda kendisinin yazıp yönettiği Rambo ve Kanuni Sultan Süleyman oyunlarını sergiledi. Aynı yıllarda yazmayı yaşam haline getiren Erdoğan, Levent Kırca Tiyatrosu’nda Gereği Düşünüldü tiyatrosunu ve Olacak O Kadar  dizisi ile Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda Kadınlık Bizde Kalsın, Haşlama Taşlama oyunlarını kaleme aldı.

yilmaz-erdogan

Anlatmakla Bitmeyen Yılmaz Erdoğan İşleri

53 yaşında olan Erdoğan, hem yönetmen hem senarist hem de sinema oyuncusudur. Aynı zamanda BKM’ de hocalık yapmaktadır. Erdoğan, dönemin sevilen dizilerinden olan Umut Taksi ve Olacak O Kadar’ da senaristlik yapmış ve yine dönem içinde çok sevilen hem oyunculuk hem yönetmelik hem de senaristliğini üstlendiği Vizontele’ yi güçlü oyuncu kadrosu ile Türk halkına kazandırmıştır. Birçok önemli işin altında imzası bulunan Yılmaz Erdoğan çok dalda ödül almıştır. 1994’ te Necati Akpınar ile Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncularını kurarak Sen Hiç Ateş Böceği Grdün Mü?, Otogargara, Cebimde Kelimeler, Haybeden Gerçeküstü Aşk ve Bana Bir Şeyler Oluyor adlı oyunlar gibi döneme damga vurmuş oyunları yazdı. Yazdığı oyunların bir kısmını ise BKM’ ta sergiledi. Partneri Demet Akbağ olan Bir Demet Tiyatro adlı dizisinin Mükremin karakteri ile hem oyunculuğunu hem de senaristliğini yaptı. Gereği Düşünüldü oyununu ise tam 4 yıl boyunca sergiledi.

Sinema kariyerine Vizontele ile başlayarak ciddi oyuncu kadrosun da kendine de rol verdiği film 2000 yılında Türkiye’nin en çok izlenen filmi oldu. Filmin devamı olarak da Vizontele Tuba filmini 2003 yılında sinema perdesine taşıyarak tarihi bir filme de imzasını attı. 2005 yılında vizyonda olan Organize İşler filmini yine hem yazdı hem de Demet Akbağ, Cem Yılmaz ve Altan Ertekli gibi isimlerle sahneler paylaştı. Sesi ve şiir okumaları çokça beğenilen Erdoğan Kayıp Kentin Yakışıklısı adı ile bir şiir albümü çıkardı. Yine şiir kategorisinde kaleme aldığı Anladım adlı kitabı, Hüzünbaz Sevişler öykü kitabı ve Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar ile Kadınlık Bizde Klasın adlı kitaplarda imza atmıştır. 2013 yılında Kıvanç Tatlıtuğ’ unda oyuncu kadrosunda bulunduğu Kelebeğin Rüyası sinema filminde yönetmenli ve oyunculuk yapmıştır. 2017 yılında Tatlım Tatlım ve 2019 yılında Organize İşler: Sazan Sarmalı sinema filmini yazıp oynamıştır. Tiyatro, yazarlık, senaristlik, yönetmenlik, dizi ve sinema filmleri ve ödülleri ile gerçek bir üne kavuşmuş ciddi çalışmaları olan bir sanatçıdır.