soguk-espiri (1)

Çok Soğudu Buralar

Abone Ol 

Koyu sohbetlerin vazgeçilmezi olan şaka kültürü kişi kalitesi ile dahi bir ölçü kavramıdır. Fakat kötü şaka yapmanın da olmaması imkansız olduğu gibi ortamda bulunan samimi havanın tansiyonunu düşürmektedir. Şaka kültür tarihine bakıldığında etimolojik olarak değişikliğe uğramıştır. Arapçadan geçen şaka sözcüğünün Türkçedeki karşılığı bedbaht olan birisiyle alay etmektir. Halk kültüründe komiği yapma teknikleri vardır. Bu teknikler; hareket komiği, durum komiği, söz komiğidir. Hareket komiği söze dayalı olan her şeydir. Durum komiği, belirli başlı durumlardan kaynaklı olarak gülme eylemini harekete geçirmektir. Söz komiği ise hem söze hem de akıl ile olan gülmedir.

Şaka kültürünün köklü geçmişi yüzyıllara dayansa da kötü şaka tarihi, 1564’ te yapılan yıl başlangıcının değişmesi Fransız Kralı’nın yıl başlangıç tarihini 1 Ocak olarak belirlenmesi ile ülke gündeminde tepki çekmesine neden oldu. Avrupa coğrafyasında yıl başlangıcı 25 Mart olarak kutlanırken Kral IX. Charles’ in belirlediği gün halk tarafından 1 Nisan şakası olarak kutlanılmaya başladı. Kültür haline gelen 1 Nisan’ da yapılan ilk şakanın kime ait olduğu gizemini korumaktadır. 16 yüzyıl itibari ile insanların anlamlandırmakta zorlandığı fakat genel olarak komik bulduğu şaka ve nükteler 1 Nisan’ ın devamı olduğu rivayet edilmekte. Güncel olarak şakanın günümüzde duruşu ise babaların ifadelerini süsleyen şaka yahut espri olarak süregelmektedir.

soguk-espiri (2)

En İyi Soğuk Şakalar

Küçüğünden büyüğüne herkesin yaptığı şakaların mutasyona uğramış şekli olan soğuk şakalar, genelde baba şakası olarak kullanılmakta. Yılbaşlarında yapılan “seneye görüşürüz” şakalarından “ Ceren’in sana selamı var. Hangi Ceren’ in, pencerenin” ifadeleri gibi çok çeşitli soğuk şakaların bulunduğu, yapan kişinin zevk aldığı fakat muhatabının tansiyonunun düşüren şakalardır. Popüler kültürün en iyi soğuk şakaları arasında Ellen DeGeneres’ in anlatımı olan “ Büyükannem, 60 yaşında günde 5 mil yürüyordu, şu an 9 yaşında olmasına rağmen hangi cehennemde bilmiyoruz.” İfadesi Jay Leo, “ NESD’ ye göre doktordan 9’ u, 10 doktordan birinin aptal olduğunu söyledi. “ ifadesi ve Roseanne Barr’ ın ifadesinde “ Erkeğin kalbine giden yol, göğsünden geçer.” söylemleri en iyi soğuk şakalar olduğu kabul edilmektedir.

 

 

The following two tabs change content below.
blank

Hakkı TUTAR

Hakkı Tutar - Yazar, Eğitmen ve Sporcu. Mizah.org'da Sorumlu Editör.
Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir