Çocukların Yaş Aralığına Göre Doğru Masal Seçimi Nasıl Yapılır?

mizah-cocuklarin-yas-araligina-gore-dogru-masal-secimi-nasil-yapilir

Çocukların yaş aralığına göre doğru masal seçimi nasıl yapılır sorusu her anne ve baba için önemli bir detaydır. Her yaşın beklentisi ve hayal dünyası ayrı olduğu için 4 yaş ile 11 yaş arasındaki çocuğu etkileyecek masallar da buna göre ayarlanır.

Tekerlemelerle başlayan masallar çocuklar için eğlenceli olup bir türlü bitsin istemezler. Onların hayal dünyasında olumlu etkenler bırakıp gelecekte karakterine yansır ve o şekilde büyümeye devam eder. Masal deyip geçmek olmaz. Çocukların bilinçaltı için çok önemli etkenlerden birisidir masal ve hikaye kitapları. Her masal ve hikaye kitapları belirli yaş aralığını daha çok etki eder. Bildiği kelimeler, öğrenmesi gereken kelimeler gibi kelime haznesini geliştirecek uygun kitaplar okunmalıdır. Bununla da yetmeyip hayal güçlerini genişletecek, çok çabucak dağılan dikkatlerini sizlere çevirecek ve uzun süre dikkatleri bir yerde olacaktır. İnsanlarla iletişimlerinde büyük etkileri olup masal yoluyla eğitilirler ve gelişimlerini gösterirler. Çocuklarınızın kitap okuma alışkanlıklarının devam etmesini istiyorsanız bebeklikten aşılamalısınız. Peki hangi masal ve hikaye kitaplarını seçmelisiniz?

Çocukların Yaş Aralıklarına Göre Masal Seçimi

Çocukların Yaş Aralığına Göre Doğru Masal Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocukların Yaş Aralığına Göre Doğru Masal Seçimi Nasıl Yapılır?

1 ve 3, 3 ve 6, 7 ve 9 olmak üzere üç gruba ayrılır.

1- 1 ila 3 Yaş Aralığına Göre Doğru Masal Seçimi Hikaye Kitapları

Bol görseller, renkli, sevimli kahramanlar ve çocukların ilgilerini çekmek için sesli olması daha önemlidir. Kısa cümleler kullanması gerekir. Hayvanlar, yiyecek ve içecek, doğa içeren kitaplar bu yaş grubu için okunması gerekir.

2- Çocukların Yaş Aralığına Göre Doğru Masal Seçimi| 3-6 Yaş

Masallar ve tekerlemeler bu yaş aralığına okunacak kitaplardandır. Bu yaşlardaki çocuklar sizden anlattığınız masalı birkaç defa daha anlatmanızı isteyebilir. Eğer bu tekrar taleplerini karşılarsanız öğrenmelerine katkısı çok fazla olacaktır. İçlerinde hayvanlar ve çocuklar, sayılar, görseller içermesine dikkat edin. Çok fazla soruları olacaktır, kahramanlar hakkında olmayan şeyleri bile öğrenmek isteyeceklerdir. Sizin buradaki göreviniz bıkmadan cevap vermektir.

3- Çocukların Yaş Aralığına Göre Doğru Masal Seçimi| 7-9 Yaş

Okul çağı gelmiş olan çocuklar bu gruba girerler. Bu yaş kitlesindeki çocuklar için daha çok yazılar olup daha az görseller bulunmalı. Maceralı ve kahramanların bulunduğu kitaplar onları heyecanlandıran kitaplardır. Fıkralar, bulmacalar, sürpriz olaylar bu yaş kitlesinin okuması gereken kitaplardır. Çocuklarınızla beraber her gün kitap okuma saati oluşturmanız çok katkı sağlayacaktır.