Çocukları Derse Karşı Güdüleme Yöntemleri Nelerdir ?

Çocukları Derse Karşı Güdüleme Yöntemleri Nelerdir ?

Veliler öğrencilerin okul hayatında başarılı olması için en güzel kitaplardan, en güzel derslerden, en iyi eğitim için gerekli ne varsa her şeyi öğrencilerin ayağına sermek için çaba sarf ederler. Fakat öğrenci öğrenme konusunda istekli değilse ve bu konuda motive olamıyorsa bunların hiçbir tanesinin kıymeti maalesef yoktur. Eğitimin her aşamasında motivasyon çok önemli olduğu için çocukları derse karşı güdüleme gerekli olabilmektedir.

Motivasyon, çocukların başarısını oldukça etkilediği için öğretmen ve veliler bu konuda ellerinden geleni yapmalıdır. Sınıf içerisinde her öğrencinin öğrenme kapasitesi oldukça farklıdır. Öğretmenler bu durumu iyice gözlemlemelidir. Öğrenciye verilmiş olan en ufak bir destek öğrencinin bir adım ileriye gitmesini sağlar. Ayrıca tam tersi olarak öğrencinin dikkati konusunda yapılan en ufak bir hata ise motivasyonunun düşmesine neden olabilir.

Çocukları Derse Karşı Güdüleme Yöntemleri

Çocukları Derse Karşı Güdüleme Yöntemleri Nelerdir ?

 • Öğretmenler öğrencilere yapabilecekleri dersler konusunda ve sınıf ile ilgili neler yapabileceklerini anlamaları için imkân tanınmalıdır. Bu şekilde öğrencilerde oluşan kontrol hissi daha fazla motive olmalarını sağlar.
 • Öğrencilere verilen hedefler açık ve net olmalıdır. Bunun sonucunda da öğrenci hedefine daha hızlı bir şekilde ulaşabilir.
 • Okul öğrenciler için bir tehdit konusu değil daha çok motive edici olumlu ve destekleyici olmalıdır. Çocukların her zaman yapmaya zorlandıkları, oldukları konularda muhakkak motive edilmesi ve desteklenmesi gerekir. Okul ortamında oluşabilecek tehdit edici unsurların ortadan kaldırılması çocuğun motivasyonu açısından oldukça önemlidir.
 • Okulda öğrenciler ile beraber aktiviteler yapmak, hep beraber piknik yapılması, kütüphaneye gidilmesi, geziler öğrenciler için motivasyon kaynağı olacaktır.
 • Sınıfta ya da kurs da ders anlatımlarında hep tek düze anlatım yerine farklı anlatım tekniklerini öğrencilere sunmak gerekir. Bu yöntem derslere karşı daha fazla merak uyandıracak ve çocukları derse karşı güdüleme ile motivasyonun artmasını sağlayacaktır.

Çocukları Derse Karşı Güdüleme Yöntemleri Nelerdir ?

 • Verilen hedefler sonunda öğrencilerin hedefleri tutturdukları zaman onlara verilen çeşitli ödüller oldukça etkilidir. Mesela yapılacak olan pizza partileri, sınıfta film izleme gibi basit ödüller motivasyonu destekleyicidir.
 • Öğrencilere verilen sorumluluklar onların okula karşı tutumlarını değiştirecek daha hevesli bir şekilde derslere girmelerini sağlayacaktır.
 • Öğrencilere verilen belirli hedeflerin yapılması konusunda gruplarını seçerek hep beraber çalışmalarına fırsat verilmelidir. Birbirleriyle iletişim halinde olup bilgi alışverişi yapma fırsatına sahip olan çocuklar amaçlarına ulaşmak konusunda daha kolay motive olur
 • Öğrencilerin kendilerini tanıması motivasyonları bakımından oldukça önemlidir. Öğretmenler öğrencilerin eksik yönlerini yüzlerine karşı söylemek yerine bunları kendilerinin tespit etmesi için çalışmalar yapmalıdır.
 • Öğretmenin dersler ve amaçlar konusunda istekli oluşu çocuklara da yansır. Bunun sonucunda öğrenciler de amaçlarına ulaşma konusunda daha çok heyecanlı olur.
 • Verilen ödevler, işlenen konular, dersler çocuklar için bazen çok ağır gelebilir. Bunun sonucunda ve motivasyonları düşebilir. Öğretmenler motivasyonlarını yükseltmek için çocuklara kendilerine geliştirmesi için neler yapması gerektiği konusunda yardımcı olmaları gerekir. Bu yardımlar çocukların zayıf yönlerini daha çabuk görmelerini sağlar.