Çocuklar İçin Bilmeceler

Yetişkinlerin bile duyduğunda severek cevaplamaya giriştiği bilmeceler çocuklar için de çokça sevilen etkinliklerdir. Bir çocuğun dikkatini cezp etmek istiyorsanız ona ilgi çekici değişik bilmeceler sormaya başlamanız yeterli olacaktır. Hele ki bu bilmeceler çocuğu güldürecek unsurlara sahipse çocuk aklını büyük bir gönüllülükle sorulan soruya verecek ve bundan gerçekten zevk alacaktır. Bu şekilde çocuğun sıkılmadan çok aktif bir bilgi işleme sürecini başlatması mümkün olacaktır.
Bu durum bilmece ve çocuk arasındaki ilişkinin yalnızca bir oyundan ibaret olmadığının bir göstergesidir. Çocuk beyni çok uzun yıllar gelişmeye devam eden bir organdır. Beynin gelişimi yalnızca organik bağlamda değil aynı zamanda bilişsel anlamda da gelişime açıktır. Bu gelişim yapılacak olan çalışmalar ile desteklenebilir. Çocukları çeşitli zihinsel aktivitelere yöneltmek her zaman kolay olmayabilir ancak kısa bilmeceler, komik bilmeceler bu konuda sıkıntı yaşanma olasılığını olabildiğince azaltacaktır.

Eğlenceli Bilmeceler

Çocuklar evde kaldıkları dönemde gün içerisinde yaptıkları rutin etkinliklerden sıkılmaya başlayabilirler. Bu durumda olan çocuklara ilgilerini canlı tutacak bir şeyler önermek çok önemlidir. Aksi halde televizyon, bilgisayar, akıllı telefon, tablet, oyun konsolu, sanal gerçeklik gibi platformlarda fazlaca vakit geçirme ihtimali artan çocuk bu ürünlere karşı bağımlılık geliştirebilir.
Günümüzün en önemli sorunlarından biri bu ürünlerin yanlış kullanımı ile oluşan bağımlılıktır. Bu durum yetişkinler ve çocuklar için söz konusu olabilir. İşte böyle durumlarda eğlenceli bilmeceler sorarak çocuğun başka yönlere kayma ihtimali bulunan ilgisini eğlenceli ve faydalı bir aktiviteye toplamayı sağlar.

Bilmeceler ve Zihin Gelişimine Katkıları

Çocuklar için önemli olduğu gibi aynı şekilde yetişkinler için bilmeceler zihinsel sağlık açısından fayda sağlayabilir. Unutkanlık, demans, Alzheimer gibi rahatsızlıklarda bellek süreçleri olumsuz etkiler altında kalır. Hafızanın aktifleştirilmesi için bulmaca ve bilmece gibi aktiviteler uzmanlarca sıklıkla önerilmektedir.
Bilmece ile geçmiş bilgilerin geri çağrılmak zorunda kalınması hafızanın aktif tutularak canlılığını yitirmesinin önünde geçebilir. Çocuklar üzerinde bilmecenin yaratabileceği faydalar ise, derin düşünme becerisi geliştirme, var olan bilginin geri çağrılması, mental pratik ile zihnin hareket halinde olmasının ve gelişmenin sağlanması, neden sonuç ilişkilerinin kurulmasının yanında çocukların gerginliklerini atabilecekleri bir alan açması olarak sıralanabilir.