Çocuk Zeka Oyunları

Çocuk zeka oyunları çocukların hem eğlenip hem de zekalarını geliştirmesi için en uygun olan oyunlardan oluyor. Bazı zeka oyunlarını internet üzerinden oynamak mümkün oluyor. Fakat sudoku ve satranç gibi oyunları bizzat gerçekte oynamak çok daha büyük bir fayda sağlıyor. Çocukların küçük yaşta zeka oyunları ile içli dışlı olması ileride derslerinde başarılı olmalarına yardımcı oluyor.
Mantık gelişimi konusunda da zeka oyunlarının çok büyük bir faydası söz konusu oluyor. İnsanların zeka gelişimi ölene kadar sürer. Bu sebeple çocuklara sürekli olarak zeka oyunları oynatmak ileride zeka gelişimi konusunda sıkıntı yaşamamaya yardımcı olur. Özellikle satranç gibi hem zeka hem de mantık gerektiren oyunların oynanması çok faydalı olmaktadır.

Satranç Oyunun Zeka Üzerine Etkisi

Çocukların oynayabileceği en faydalı zeka oyunlarından biridir. Zeka geliştiren oyun sınıfında yer alıyor. Oyun kurallarını öğrenebilmek için sarf edilen çaba esnasında zeka gelişimi ön plana çıkıyor. Aynı zamanda oyun esnasında kullanılan stratejik yöntemler de zeka gelişime çok büyük bir fayda sağlıyor.
Zeka gelişimini teşvik etmek isteyen ebeveynler çocuklarını satranç oynamaya teşvik etmelidir. Aynı zamanda satranç kursları da bu konuda çok büyük bir fayda sağlıyor. Satranç kuralları bilinse bile hamle yapılacağı esnada sürekli olarak mantık yürütme durumu söz konusu olduğu için zeka gelişimini ileri düzeyde etkiler. Mantık oyunları arasında da yer alan satranç çocuk yaşta oynamaya başlayıp ileri yaşlara kadar oynanması gereken oyunlardan biridir.

Sudoku Hafıza Geliştiriyor

Herkesin en az bir kez oynadığı oyunlardan biri olan sudoku zeka gelişimi konusunda ön plana çıkan oyunlardan biridir. Sayıların ön plana çıktığı oyunlar zeka gelişimi konusunda çok büyük bir artı oluşturuyor. Sayıları kuralına göre kutucuklara yerleştirmeyi hedefleyen sudoku oyunu düşünerek oynanan oyunlardan biridir.
Sürekli olarak kafa yorulduğu için zeka gelişimi ortaya çıkıyor. Zeka oyunu sudoku hem internet üzerinden oynanan bir oyun olurken hem de satın alınarak kalem ile oynanan bir oyun oluyor. Haftada 2 kez çocuklarınızı sudoku oynamaya teşvik ederek zeka gelişimine katkı sağlayıp, derslerinde daha başarılı olması sağlanabilir. Sudoku oyununu sadece çocuklar değil yetişkinler de çok sık oynuyor. Çocuklar için daha basit bir formu bulunurken yetişkinler için zor seviyede formları bulunuyor.