Çocuk Kalbi Edmondo de Amicis Kitap Özeti

1886 yılında yayınlanan Çocuk Kalbi kitabı, dünyanın en önemli çocuk kitapları arasındadır. İtalyan yazar Edmondo de Amicis’in yazdığı kitap, bir çocuğun yaşantısını anlatan başyapıttır. Vatan sevgisi, dürüstlük, özveri gibi çocuğun ihtiyacı olan tüm erdemleri yalın bir dille anlatmıştır. Bir sürü dile çevrilen kitap tüm dünyada çocuklar için önerilen eserler arasında yer edinmiştir. Edmondo de Amicis çocuğuna ait günlükten notlar çıkartarak kitabı hazırlamıştır.

Çocuk Kalbi Kitap Özeti

Enrico karakteri İtalya’da yaşayan ve üçüncü sınıfa giden bir çocuktur. Okulundaki öğretmeni değişmiştir ve bu duruma çok üzülmüştür. Eski öğretmenini hatırlayıp sürekli onu düşünmektedir. Zamanla yeni öğretmenine de alışan Enrico, yaşadığı her şeyi günlüğüne yazmaktadır. Garrone, Nely adındaki arkadaşını, Franti ve Votin’in zorbalıklarına karşı korumaktadır.

Bir çocuk atlı tramvay yoluna düşmüştür. Arkadaşı Robetti ise çocuğu oradan çıkartırken kendi ayağını yaralar. Enrico bu davranışın çok hoş olduğunu düşünmektedir. Enrico Robetti’ye acıyadursun, sınıfına Calabrialı bir çocuk katılır. Diğer çocuklar Calabrialı çocuğa karşı kötü davranırken öğretmen bütün gidişe son verip, tüm çocukların kaynaşmasını sağlar.

Çevresinde olanlara karşı duyarlı bir çocuk olan Enrico, bütün erdemlerini ailesinden almıştır. Annesiyle birlikte yoksul bir eve elbise bırakmaya giderler. Enrico içeride sınıf arkadaşını görür. Arkadaşı Crossi küçük yaşlarda babasını kaybetmiş, yoksul bir çocuktur. Onun bu haline çok üzülen Enrico, onun hayatını araştırır. Crossi karanlıkta ödevlerini yapmaya çalışan bir çocuktur. Franti ve Votin bütün güzel yaşantısına rağmen zorbalık yaparken, Crossi’nin olumsuz durumlar arasında iyi bir çocuk olmasına anlam verememiştir. Annesi Enrico’nun derdini anlamış ve Crossi’nin ailesine para yardımında bulunmuştur. Bu Enrico’yu çok mutlu eder. Bir zaman sonra Enrico annesine saygısız davranışlarda bulunur ve bu yaptıklarına çok üzülür. Ailesi onu karşısına alıp nasihatlerde bulunur.