Çığlık Tablosu 120 Milyon Dolara Satıldı

Çok sık duymaya başladığımız haberler arasında nadide sanat eserlerinin çoğu insanın ömrü boyunca kazanamayacağı, bazen kazanmayı bile hayal edemeyeceği rakamların sanat eserlerine ödenmesi geliyor. Bu tür bir habere de ünlü Norveçli ressam Edvard Munch’un “Skrik” Türkçe ismiyle “Çığlık” adlı tablosu konu oldu. Sanat tarihindeki orijinal ismi “Boğuntu” olan Çığlık tablosu, Rus milyarder Roman Abramoviç tarafından en yüksek fiyatı olan 120 milyon dolar verilerek satın alındı.

Tablonun 84 cm x 66 cm ebatlarındadır. Sanatçının tablosunda, ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir figür arka planda ise Oslofjord’un tepeden görüntüsü yer alıyor.

Satış, Sotheby’s Tarafından Yapıldı

Müzayedeyi, İngiliz kökenli Amerika’da faaliyet gösteren çok uluslu şirket olan Sotheby’s tarafından düzenlendi. Açık artırma 50 milyon dolar teklifle başladı. Abromoviç 120 milyon dolar vererek “Çığlık” tablosunun sahibi oldu.

Tablonun Sicili Kabarık

Edvard Munch tabloyu 1983 ve 1910 yılları arasında iki kez yağlı boya iki kez de pastel boya olmak üzere dört farklı şekilde yapıyor.

Tablo iki kere çalınıyor. İlkinde 1994 yılında Oslo Ulusal Galerisi’nden çalınıyor. İlk çalındığında çok fazla zaman geçmeden, birkaç ayda bulunuyor. Tablo bulunmasının ardından 2004 yılında tekrar çalınıyor. Ama bu defa ancak iki yıl sonra bulunan bu sanat eseri tekrar sergilenmeye başlıyor. Yapılan müzayedede ise İngiliz Chelsea Futbol kulübünün de sahibi olan Rus milyarderin sanat eserleri koleksiyonuna dâhil oluyor.