Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin Kitap Özeti

Türk Edebiyatı’nın klasiklerinden Çalıkuşu, 1922 yılında yazılmıştır. Reşat Nuri Güntekin’in bu romanı Türk Edebiyatı severler için okunması gereken en önemli eserlerden biridir. Toplumsal eleştiri rolü oynayan romanda duygusal anlar yoğunluktadır. Türk edebiyatında modern dönemin başlamasına ışık tutan Çalıkuşu romanı Türk televizyonlarında dizi olarak da işlenmiştir.

Çalıkuşu Kitap Özeti

Feride küçükken ailesini kaybetmiştir. Bu sebeple teyzesi Feride’ye bakar ve okula gönderir. Okulda çok yaramaz olduğu gerekçesiyle arkadaşları ona Çalıkuşu adını verir. Yaz tatillerinde teyzesinin yanına giden Feride, zamanla teyzesinin oğlu Kamuran’a aşık olur. Evlenecekleri gün eline geçen mektuplardan Kamuran’ın İsviçre’de Münevver diye bir kadına evlenme sözü verdiğini öğrenir. Her şeyi oracıkta bırakıp Anadolu’da köy köy gezip öğretmenlik yapar.

Hedefleri olan Feride öğretmenliğe devam ederken güzelliği sebebiyle nahoş dedikodulara konu olmaktadır. Zeyniler’de tanıştığı Hayrullah Bey adındaki doktor, onu koruyup kollamaktadır. Kuşadası’na gittiğinde de yine Hayrullah Bey ile karşılaşır. Aralarındaki baba kız ilişkisine rağmen Hayrullah Bey Feride’yi korumak amacıyla kağıt üzerinde evlenir. Feride düğünü bırakıp öğretmenliğe başladığı zamandan beri bir günlük tutmuştur. Hayrullah Bey günlüğü bulmuş ve okumuştur. Zaman içerisinde Hayrullah Bey hastalığa tutulur. Vasiyet olarak Feride’ye şunu söyler: Öldüğümde teyzenin yanına git ve kapalı duran zarfı Kamuran’a ver. Hayrullah Bey öldüğünde Feride vasiyeti tutmak amacıyla teyzesinin yanına gider. Zarfı Kamuran’a teslim eder. Zarfı açan Kamuran, içerisinde Hayrullah Bey’den bir mektup ve Feride’nin günlüğünü görür. Hayrullah Bey, Kamuran’a Feride’yi bir daha asla bırakmamasını ve ona iyi bakmasını söylemiştir. Kamuran sabaha dek günlüğü ve mektubu tekrar tekrar okur. Feride sabah erkenden yola koyulacağında Kamuran öğrendikleri ve Hayrullah Bey’in mektubu sebebiyle Feride’nin gitmesine izin vermez. Hemen evlenirler.