Çağdaş Sanat Nedir?

Çağdaş Sanat Nedir

Çağdaş Sanat Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Sanat hakkında en çok sorulan sorulardan biri çağdaş sanat nedir sorusu oluyor. Günümüzdeki çağdaş kelimesi ile aynı şekilde ortaya çıkan çağdaş sanat pek çok konuyu içerisinde barındırıyor. Video, performans, fotoğraf, heykel, resim ve enstalasyon gibi pek çok sanatı ifade eden sanata çağdaş sanat adı veriliyor. Çağdaş sanat tanımı çoğu zaman değişiklik gösteriyor. Sanatın değişmesi ile birlikte yapılan yorumlarda değişim gösteriyor. Çağdaş sanat ne zaman başladı sorusu çok merak ediliyor. Kesin olmamakla birlikte bazı sanat tarihçileri 1970’li yılların başlarında ortaya çıktığını söylüyor. Bu konu hala tartışılan konular arasında yer alıyor. Çağdaş sanat pek çok sanat dalını içerisinde barındırdığı için daha geniş bir alana yayılıyor.

Fotogerçekçilik

Fotogerçekçilik

Çağdaş sanat içerisinde yer alan fotogerçekçilik sanatsal nesneleri yeniden yaratmaya çalışarak son derece gerçekçi çizimler ortaya koyuyor. Aynı zamanda hiper gerçekçi çizimler de ortaya çıkararak fotoğraf görüntüsünde resimler çizmeyi amaçlıyor. Daha çok portre çizimleri için tercih ediliyor. Aynı zamanda manzara ve doğa resimleri çizerken de fotogerçekçilik ön planda tutuluyor. Bu sanat dalı ile uğraşan pek çok sanatçı vardır. Bunlardan bir tanesi Cluck Close olurken bir diğeri ise Gerhard Richter isimli sanatçı oluyor. Fotogerçekçilik sanatı insanları çok etkileyen sanat dallarından biridir. Günümüzde sergileri düzenleniyor. Türkiye’deki çağdaş sanat adına yapılan sanat tarzlarından biri de fotogerçekçilik oluyor. Daha ileri gitmesi planlanan sanat dallarından biridir.

Minimalizm Sanat Akımı

Minimalizm

Çağdaş sanat içerisinde yer alan diğer bir sanat dalı minimalizm sanat oluyor. Bu sanat dalı 1960’lı yıllarda meydana gelmesine rağmen günümüzde hala yaygın olarak yapılan sanat dallarından biridir. Pek çok usta sanatçı minimalizmi ortaya çıkartmak için diğer sanatlara meydan okumuştur. Basit ve soyut estetiği ortaya çıkartmayı amaçlamıştır. Soyut bir eserin neyi temsil ettiğini tamamen izleyicilerin anlamasını beklemiştir. Sanatın içerisinde düşünce sokmayı başaran bir sanat dalı olmuştur. 1960’lı yıllarda çok büyük bir ilgi gören bu sanat dalı günümüzde de aynı şekilde pek çok usta sanatçı tarafından tercih edilen sanat dallarından biridir. Bu sanat dalı mimaride de çok büyük bir ilham olmuştur. Evlerin dekorasyonu sırasında bu sanat dalı ön planda tutulan etkenlerden biri haline gelmiştir.