Bulmacada Mantık

Bulmaca asıl olarak eksik, yarım bırakılan sayı dizileri, şekiller veya yazıların tamamlanması yahut kısaca tanımlanan bir kavramın ifade edilmesinin istenmesi gibi bir teknik temele dayanır. Bulmaca genel olarak adından anlaşılacağı üzere verilen yönergede istenen bilginin bulunması üzerine kurulmuş bir oyundur.

Bulmacanın Amacı

Bulmacada amaçlanan kişileri eğlendiren ve düşündüren bir takım görsel, sayısal ve sözel ifadeler aracılığı ile düşünmeye sevk ederek zihinsel çaba harcamalarını sağlamaktır. Bulmacalar boş zaman aktivitesi olarak görülüyor olsa bile bulmaca çözmek kimileri için alışkanlık haline gelmiştir. Bu kişiler için bulmaca birer boş zaman aktivitesi değil gün içerisinde yapılacak mutlak bir etkinlik haline gelmiştir. Bazı bulmaca tutkunları yalnızca bulmaca çözmekle kalmayıp, bulmaca tutkularını bulmaca hazırlayarak da beslemeye yönelmişlerdir.

Bulmacalar Kimler İçin Uygundur?

Bulmacalar toplumun her kesiminden kendisine sevenler bulmayı başarmıştır. Çocuk veya yetişkin fark etmeksizin bulmacaya olan ilgi günümüzde teknolojinin gelişmesi ile de oldukça artmıştır. Bulmacalar kahvehanelerden otobüslere, banklardan duraklara kadar her an birinin elinde karşınıza çıkacak kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Uzun yıllar boyu çalıştıktan sonra emekliye ayrılmış kişiler yaşadıklarını boşluk hissini bertaraf edebilmek için bulmacaya yönelebilmektedirler. Bulmacalar zihni oyaladığı için olumsuz düşüncelerden ve sıkıntılı ruh halinden uzak durulmasına da fayda sağlamaktadır. Küçük yaş çocuklarının seviyelerine göre bulmacalar bulmak mümkündür. Yetişkinler için hazırlanan bulmacaların kişilerin tercihlerine göre kolay, orta ve zor olanları bulunabilmektedir.

Bulmaca Çeşitleri Nelerdir?

Bulmacalar pek çok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Sayısal bulmacalar, sözel bulmacalar, kelime bulmacaları, sayı ve kelime avları, boşluk doldurma, tanıma bulmacaları, görsel fark bulma bulmacaları gibi kâğıt üzerinde bulmacalar olduğu gibi günümüzde bulmacaların materyal haline getirilmiş olanları bulmakta mümkündür. Bulmacalar petek, kare, sarmal, görsel, kolay, zor, orta şeklinde çeşitlenebilir.

Bulmacanın Faydaları Nelerdir?

Bulmacanın en önemli yararlarından biri belleği diri tutmasıdır. Bu bakımdan bulmaca ve hafıza arasında önemli ilişki vardır. Demans yaşlılık ile ilerleyip hafızanın temel işlevlerini yerine getirememesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Hafıza zorlanmalar yaratan demans ve benzeri belleği olumsuz etkileyen rahatsızlıklarda hafızanın korunması için bulmaca çözmek önerilmektedir. Aynı zamanda bulmaca ve mantık becerileri arasında ilişki bulunmaktadır. Bulmaca muhakeme yeteneğini geliştirirken zihinsel süreçleri daha kısa sürede tamamlama becerisi kazandırabilir.

Bulmacalara Nasıl Ulaşılır?

Bulmacalara günümüzde çeşitli telefon uygulamaları ile erişilebileceği gibi gazetelerde de bulunabilir. Meraklısı için yalnızca bulmacadan oluşan bulmaca kitapları da mevcuttur.