Bülent Arınç Kimdir

bulent-arinc-kimdir

25 Mayıs 1948 yılında Bursa’da doğan Bülent Arınç aslen Manisalıdır. Lise eğitimini Manisa’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Bölümünden mezun olarak bir süre Manisa’da avukatlık yapmıştır.

1985 yılında Refah Partisi, Refah Gecesi isimli bir program düzenlemiştir. Arınç düzenlenen Refah Gecesi programına katılarak katıldığı programda yapılan konuşmalar sonucu içinde Arınç’ın da bulunduğu Refah partililerine dava açılmıştır. Yapılan davada 2 yıl hapis cezası alan ünlü siyasetçinin cezası daha sonra Yargıtay tarafından iptal edilmiştir.

1991 ve 1994 yıllarında Refah Partisinin genel ve yerel seçimlerine katılmış fakat seçilememiştir.

1995 yılında Refah Partisi Türkiye genel seçimleri sonucunda Manisa milletvekili olmuştur. 4 yıl sonra tekrarlanan seçimler sonucunda yeniden milletvekili seçilmiştir. 1999 yılında Refah Partisinin kapatılması sonucu Fazilet Parti’sine katılmıştır.

Bülent Arınç 2002 yılında Adalet ve Kalkınma partisine katılmıştır. 2002 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde, katıldığı partinin milletvekili olmuştur. 19 Kasım 2002’de 22. Dönem TBMM Başkanı seçilmiş, 22 temmuz 2007 yılında bu göreve yeniden seçilmiştir.

2007 yılında yapılan Türkiye genel seçimleri sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisinin içinde yer alan Arınç Manisa milletvekili seçilmiş, daha sonra Türkiye Başbakan Yardımcısı olan Hayati Yazıcı’nın yerine getirilerek 1 Mayıs 2009 yılında Başbakan Yardımcısı olmuştur.

19 Aralık 2009 senesi Arınç’ın evinin önünde görülen 2 kişi, Arınç’a suikast girişimi şüphesiyle gözaltına alındı.

2011 yılında yapılan Türkiye Genel seçimlerinin sonucunda Arınç’ın içerisinde bulunduğu partinin zafer kazanmasıyla Bursa milletvekili seçilmiştir.

Bülent Arınç dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimi kazanması sonucu, kurduğu 61. Türkiye Hükümeti’nin Başbakan yardımcısı görevini üstlendi.

Adalet ve Kalkınma Partisinin tüzüğüne göre bir kimse en fazla 3 dönem üst üste vekil seçilebilir. Bu maddeye göre 7 Haziran 2015 ve sonrasında yapılacak olan milletvekilliği seçimlerine katılamamıştır.

15 Mayıs 2019’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi seçildi.

Son dönemde Arınç hakkında konuşulan önemli konulardan birisi korona virüs salgını nedeni ile her gün camilerden okutulan dua ve ilahilerden rahatsız olduğunu söylemiş olmasıdır. Bu olay üzerine sosyal medya hesaplarından birçok kişi Arınç’a tepki göstermiştir.

Bülent Arınç Aile Hayatı

72 yaşında ikizler burcu olan Bülent Arınç gençlik yıllarından beri siyasete meraklıdır. Astsubay İbrahim Arınç ile Ayşe Sevdiye Arınç’ın en küçük çocuğudur. Kardeşlerinin isimleri ise; Ümit Doğay Arınç, Kutlay Arınç ve Yıldıray Arınç’tır.

Münevver Arınç ile evli olan Arınç’ın 2 oğlu 1 kızı vardır. Çocuklarından en küçüğü Fatih’i 1997 yılında 16 yaşındayken bir trafik kazasında kaybetti.

Gazeteci Ömer Şahin tarafından hazırlanan Arınç’ın hayatını anlatan “Arınç Küçük Erbakan” isimli söyleşi,anı tarzında bir kitap vardır. Kitapta Arınç’ın çocukluk yıllarında yaşadıkları ve siyasi hayatından bahsedilmiştir.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.