Bülbülü Öldürmek Kitap İncelemesi ve Özeti

bulbulu-oldurmek-kitap-ozeti

Bülbülü Öldürmek kitabının yazarı, Harper Lee olayları 9-10 yaşlarındaki bir çocuğun ağzından anlatır.

Kitabın baş kahramanları Scoud’un ailesi, Dill ve Radley’in ailesi olsa da olayların akışında yeni kahramanlar ortaya çıkar. Romanda yüze yakın birçok kişi yer alır.

Kitapta anlatılan zaman dilimi yaz mevsiminden başlayarak 2 yıl sürer. Yazar mekan olarak hem iç hem de dış mekanlara yer vermiştir.

Kitabın türü gerilim, macera olup yazarın dili sade ve sürükleyicidir.

Kitapta Scoud’un yaşadığı küçük kasabadaki olaylar ve bir zencinin ırkçılık yapılarak haksızlığa uğraması sonucu öldürülmesi anlatılmıştır.

Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti

1800 yıllarında İngiltere’den Güney Amerika’ya göç eden avukat Atticus’un iki oğlu vardır. Çocuklarından büyük olanın adı Jem küçük olanın adı ise Bülbülü Öldürmek kitabının baş kahramanı, Scoud’tur.

Scoud 2, abisi 6 yaşındayken anneleri ölür. Daha çok küçük yaşta olduğu için annesinin yokluğu onu fazla etkilememiş, ancak abisi Jem çok üzülmüştür.

Güney Amerika’nın Maycomb isimli küçük bir kasabasında yaşayan ailenin yaşamı, dönemin sorunları, adalet ve eşitlik kavramları ailenin küçük çocuğu olan 9 yaşındaki Scoud’un gözünden anlatılmıştır.

Yazar kendi ailesinin yaşamının yanında kasabada yaşayan Radley ailesinin yaşadıklarını da anlatır. Radley ailesinin ilginç bir yaşam tarzının oluşu Scoud’un oldukça dikkatini çekmiştir. Radley ailesinin evden dışarı çıkmayıp kapılarının sürekli kapalı olması Kasabada yaşayan çocukların tedirgin olmasında sebep olmuştur.

Scoud ve abisi her yaz tatilinde mahalle komşularının yeğeni olan Dill ile oynarlar. Atticus onları dışarı çıkmadan önce kargayı öldürün fakat bülbülü öldürmek acımasızlıktır diyerek uyarır.

Dill ile beraber komşuları olan Boo’yu dışarda beraber oynamaları için çağırırlar. Scoud ve abisi dışarı çıkmayan Boo ile balkondan görüşürler.

Siyah insan ırkçılığının fazla olduğu bölgede yaşayan Atticus, bir gün siyah insanın avukatlığını üstlenmiş, bunun üzerine bölge halkı tarafından kınanmıştır. Bu olay üzerine Scoud ve Jem ile okulda dalga geçerler. Babaları onlara kulak asmamaları ve güçlü olmaları gerektiğini söylediği için ufak olaylar çıkarsalar da temkinli davranmışlar.

Halkın, siyah insan olduğu için tepki gösterdiği tecavüz suçlamasından yargılanan Tom Robinson’un dava gününde tüm bölge halkı merakla beklemişler.

İftiraya maruz kaldığını söyleyen Tom’un en ağır cezayı almasını isteyen bölge halkı, sıcak havaya aldırmadan sonucu beklemişler. Bu kısım Bülbülü Öldürmek kitabının en heyecanlı bölümlerinden birisidir. Davada Tom’un suçsuz olduğu kanıtlansa da mahkeme üyeleri ırkçılık yaparak Tom’a hapis cezası verir.

Eşitsizlik ve adaletsizliğe bire bir tanık olan, Atticus bir süre sonra Tom’un hapisten kaçarken öldürüldüğü haberini alır.

Sonbaharda cadılar bayramı için gösteri yapılacaktır. Scout ve abisinin de katıldığı partide Scout jampon kılığına girmiştir. Parti bitiminde karanlıkta eve dönen Scout ve Jem’e yüzünü göremedikleri birisi saldırır.

Kaçış esnasında Jem’in kolu kırılır. Hiç dışarı çıkmayan Boo Radley dışarı çıkarak çocuklara yetişir ve babalarına götürür.

Atticus, çocuklara saldıran kişinin Bay Ewell olduğunu öğrenmiş ve onu yerde cansız bir şekilde yatarken görmüş. Çocukların öldürebileceğinden endişelense de düşmesi sonucu elindeki bıçağın karnına saplandığını öğrenir.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Kitap Özetleri

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Türk İslam Tarihi Özeti

Aslan Cadı Ve Dolap Özeti Narnia