Bülbülü Öldürmek Harper Lee Kitap Özeti

1960 yılında yayınlanan Bülbülü Öldürmek romanı, Harper Lee tarafından yazılmıştır. Pulitzer Ödülü alan romanda bir çocuğun gözünden eşitlik ve özgürlük gibi kavramlar işlenmiştir. Siyahilere karşı yapılan ırkçılığı anlatan kitapta “istediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır” sözü üzerinden anlatım yapılmaktadır.

Bülbülü Öldürmek Kitap Özeti

Maycomb Kasabasında yaşayan ana karakterimiz Scout’un annesi küçükken ölmüştür. Evde babası Atticus, abisi Jem ve aşçıları Calpurnia ile büyümektedir. Babası avukat olan Scout’un okula başlamasıyla roman hızlanmaya başlar. Öğretmen Scout’un okuma yazma bildiğini görmüş ve onun okuma yaptığına kızmıştır. Scout bu duruma içerlese de Atticus akşamları okuma yapabilirsin dediği için okula gitmeye devam eder. Yaz arkadaşı Dill geldiğinde Scout ile vakit geçirmemektedir. Scout buna tepki olarak Bayan Maude ile bir terasta oturup sürekli sohbet etmektedir.

Bir zaman sonra Atticus’a zenci birini savunma davası gelir. Bu durum Maycomb Kasabında rastlanır bir şey değildir ve tepki çeker. Hatta okuldaki çocuklar Scout ve ağabeyi Jem’le dalga geçerler. Babaları bunun gayet normal olduğunu ve çocukları umursamamaları gerektiğini söyler. Komşuları bu davayla ilgili ileri geri konuşunca, kızarak bahçesini talan ederler. Babalarının isteğiyle gidip özür dileyip, komşularına her akşam kitap okurlar. Bir süre sonra komşuları ölür.

Mahkeme günü gelmiştir, kasaba bütün bağnazlığıyla mahkeme salonunu dolduracaktır. Jem ve Scout da gizlice mahkemeye gider. Hakim tüm delillerin suçsuz olduğunu göstermesine rağmen Tom’u suçlu bulur. Bu Tom’un idam edilmesi demektir, çocuklar bu duruma çok üzülür.

Bir gün okulda bir gösteri yapılacaktır ve Jem jambon kılığında gösteriye katılır. Dönüşte ortalık çok karanlıkken bir anda çocuklara biri saldırır. Biraz kavgadan sonra biri gelip çocukları kurtarır. Jem’in kolu kırılmıştır. Sonunda olay aydınlanır, Ewell çocukları öldürmek için bıçakla saldırmış ve ayağı takılıp bıçağın üzerine düşüp ölmüştür. Çocukları kurtaransa Boo Radley’den başkası değildir.