Boş Defter ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Günlük Fikirleri

Boş Bir Defter ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Günlük Fikirleri

Boş bir defteri doldurmanın onlarca yolu vardır. Bunlar arasında ise en çok sevilen ama kimi zaman ihmal edilen günlük fikirleri öne çıkıyor. Bunu yapmanın birçok faydası olacağı gibi belki de mükemmeliyetçiliğinizi aşmanıza yardımcı olacaktır. Yıllar içinde yarattığınız her şeye geriye dönüp bakmak ve ilerlemenizi görmek eğlenceli olmaz mıydı?

Eğlenceli Günlük Fikirleri

Bu fikirler boş defterleri güzel ve ilham verici sanat eserlerine dönüştürmenize yardımcı olacaktır. Şimdi boş bir defter ile yapmayı en sevdiğiniz şeyleri keşfedeceksiniz.

1.     Bir Cümlelik Günlük

The Happiness Project’in yazarı Gretchen Rubin, bir cümlelik bir günlük yazmayı öneriyor. Buradaki temel neden, çoğumuzun düzenli olarak günlük yazmaktan kaçınmamızdır. Çünkü zamanımızın olmaması ile ilintiliyoruz ya da yazma düşüncesini çok zor olarak görünüyoruz. Sadece bir cümle yazmaya başladığınızda, bu alışkanlık kolay hale gelir. Yazacak çok şeyiniz olduğu günlerde, genellikle daha çok yazmak istersiniz.

2.     Müzik Günlüğü

Boş Bir Defter ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Günlük Fikirleri

Müzik günlüğü, günlük fikirleri arasında boş bir defteri ilham verici bir not defterine dönüştürmenin zevkli bir yoludur. En sevdiğiniz şarkıları ve sanatçıları tarihleri ile yazmanız çok güzel olabilir. Böyle defterler, bir zamanlar sevdiğiniz şarkıları hatırlamak için eğlenceli olur. Gelecek veya geçmiş konserlerin, şarkı sözlerinin, çalma listesi fikirlerinin, albüm kapaklarının veya en sevdiğiniz gruplarla ilgili birtakım kayıtlar tutabilirsiniz.

3.     Günlük Fikirleri İçerisinde Tarz Yaratan Fotoğraf Defteri

Boş Bir Defter ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Günlük Fikirleri

Eğer sanatları ve el sanatlarını seviyorsanız ve yazmak size göre değilse bir fotoğraf defteri oluşturabilirsiniz. Ayrıca bunun gibi bir şey harika bir hediye olurdu. Fotoğrafları yapıştırarak başlayın. Her Fotoğraf için bir sayfa ayarlamanız ve o fotoğraf ile ilgili detayları yazmanız iyi bir öneri gibi duruyor.  Dilerseniz etrafını dekore etmeye başlayabilirsiniz! Son olarak isterseniz kapağı süsleyin! Kapağın üstüne kendi not defteri kağıdınızı ekleyebilir ve ponponlar veya bir dizi boncuk veya çıkartma ve mücevher gibi şeyler ekleyebilirsiniz…

4.     Sabah Günlüğü

Boş Bir Defter ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Günlük Fikirleri

Sabah günlüğü, The Artist’s Way kitabının yazarı Julia Cameron tarafından oluşturulan bir bilinç akışı yazma formatıdır. Aklınıza gelen düşüncelerle her sabah üç sayfayı doldurmayı öneriyor. Sabah günlüğünün başka biri tarafından okunması amaçlanmadığı için, fazla düşünmeden sadece yazmalısınız. Bunu deneyen insanların özellikle son birkaç yıldır sabaha başlamak için kullandığı bir şey olarak inanılmaz sonuçlar aldıklarını söylüyorlar.

5.     Fitness Takipçi Günlüğü

Antrenmanlarınızı ve egzersiz rutinlerinizi boş bir deftere yazarak bir fitness takibi yapabilirsiniz. Egzersiz günlüğü tutmak, egzersiz yapmak istemediğinizde motive kalmanızı sağlayacaktır. Araştırmalar, fitness gelişiminizi takip etmenin kalıcı bir egzersiz alışkanlığı oluşturmanın en kolay yolu olduğunu göstermiştir. Sadece fitness antrenmanları ile sınırlı kalmayıp yaptığınız ve yapmaya başlayacağınız her spor ya da antrenman için bir takip günlüğü oluşturabilirsiniz.

6.     Rüya Günlüğü

Boş Bir Defter ile Yapabileceğiniz Eğlenceli Günlük Fikirleri

Hiç aynı rüyayı birkaç kez gördünüz mü veya bunun ne demek olduğunu merak ettiniz mi? Bir rüya günlüğü, hayallerinizi zaman içinde takip etmek ve nesneleri fark etmek için rüyalarınızı kaydedebileceğiniz gerçek bir saklama kutusudur. Rüyalarınızda gördüğünüz nesneleri veya yüz ifadelerini bile çizebilirsiniz. Çoğunlukla uyandıktan sonra günün sonuna doğru rüyalarınızdaki ayrıntıları unutursunuz. Boş defterlerinizden herhangi birini yatağınızın yanına koyun ve gördüğünüz rüyaları yazmaya başlayın. Salvador Dali eserlerini oluştururken rüyalarından esinlendiğini söyler!

7.     Alıntı Günlüğü

Size ilham verecek ve enerjiniz azaldığında motive edecek bir alıntı koleksiyonundan oluşan bir defter tutmak ile ilgilenebilirsiniz. Alıntıları seviyorsanız, not defterlerinizden birini özel bir alıntı günlüğüne çevirebilirsiniz. Not defterini birkaç bölüme ayırın, böylece alıntıları daha sonra kolayca ulaşabilmek üzere konularına göre sınıflandırabilirsiniz.

8.     Film veya Dizi Günlüğü

İzlemek istediğiniz filmleri boş bir defterde takip edebilirsiniz, böylece bir film gecesi yapmak istediğinizde her zaman seçenekleriniz olur. Bu günlüğü en sevdiğiniz programları takip etmek, incelemeler yazmak veya sezon çıkış tarihlerini takip etmek için kullanabilirsiniz. Hali hazırda izlediğiniz dizi veya filmler ile ilgili en dikkat çekici detayları kaydedebilirsiniz. Ya da en sevdiğiniz sahneler ile ilgili yorumunuzu belirtip sizde etki bırakan o sahnenin fotoğrafını dizi, film günlüğünüze yerleştirebilirsiniz.