Böğürtlen Kışı Sarah Jio Kitap Özeti

Bir dönem listeleri alt üst eden Böğürtlen Kışı kitabının yazarı Sarah Jio’dur. 2013 yılında yayımlanan kitapta duygusal öğeler barınmaktadır. Romanda, canından çok sevdiği oğlunu karda kışta kaybeden bir annenin öyküsünü tam 80 yıl sonra keşfeden bir gazeteci var.

Böğürtlen Kışı Kitap Özeti

Vera Ray adlı genç bir kadın arkadaşıyla birlikte yaşamaktadır. 1920 yıllarında Charles adındaki zengin bir gençle tanışır. Birlikte olurlar. Charles diğer zenginler gibi değildir. Kadının hamile kalmasına ev arkadaşı tepki verir ve Charles’tan olduğunu söyle onlar zengin der. Vera buna karşı çıkarak Charles’ı bu olayların dışında tutmaya karar verir. Bir süre sonra ev arkadaşı Caroline da evlenir ve sonrasında kocasını kaybeder. İki yalnız anne ve iki tane de çocuk vardır. Aylardan Mayıs’a geldiğinde hiç olmadığı kadar fazla kar yağar. Vera yine oğlunu evde bırakıp işe gitmiştir, aklı hep evdedir. Mesaisi bitip eve döndüğünde oğlunu bulamaz. Karların üzerinde oğlunun en sevdiği oyuncak duruyordur.

Vera oğlunu ararken bir otelde Lon adında bir zenginle karşılaşır. Lon Vera’ya oğlunu bulacağını, birlikte yemek yemeleri gerektiğini söyler. Vera bunu kabul eder, sabah olduğunda da sözünü adama hatırlatır. Lon yalan söylediğini söyleyince, Vera hemen oradan uzaklaşır. Charles’ı bulur ve ona oğlunu bildirecektir. Lakin Charles’ın evli olduğunu görünce bu kapıyı da denemek istemez.

Sene 2013’e geldiğinde yine bir Mayıs dehşet kar fırtınası görülür. Gazeteci olarak Claire’e editörü 1933 yılında yaşanan kar fırtınasını araştırmasını söyler. Eva olayları araştırırken kendisi de çocuğunu kaybettiği için Vera’nın olayı dikkatini çeker. Olay için bir bir kapı gezerek sonunda Vera’nın öldürüldüğünü öğrenir. Davanın avukatıyla görüşür ve tüm kayıtları alır. Vera’yı Charles’ın kardeşi öldürmüştür, bütün bu olayın ortaya çıkmamasını istemektedir. O sırada Warren adındaki genci bulur ve annesinin hikayesini anlatır. Vera’nın evi yıkılmak üzereyken Warren evi satın alır ve annesinin anısını yaşatmak istediğini söyler. Claire de kocasıyla yeni çocuk yapmak istemektedir.