Bitcoin Core Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Core Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Core nedir?, Bitcoin içerisinde hizmet vermek adına geliştirilen ücretsiz bir açık kaynaklı yazılımdır. Bitcoin Core bitcoin düğümü olarak tasarlanmıştır. Bitcoin Core ile bitcoin cüzdanı desteği de sunmaktadır. Bitcoinin referans uygulaması olarak kabul edilmektedir.

İlk olarak Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin” adıyla piyasaya çıkan ve daha sonra gerçekleşen geliştirilmeler birlikte “Bitcoin Core” adını alarak yoluna devam eden yazılımda isim değişikliğinin nedeni Bitcoin ağından ayrı olarak çalışan bir yazılım olduğunun ayırt edilmesi sağlamak içindir.

Bitcoin Core Nedir? Özellikleri

Öncelikle Bitcoin Core yazılımı merkezi bir yazılım değildir. Bitcoin Core içerisinde yer alan özellikleri çalıştırmanız durumunda Bitcoin ağını merkezden uzak tutabilirsiniz. Bitcoin Core içerisinde doğrulama özelliği bulunmaktadır. İşlemlerinizi doğrulayarak ilerleyebilirsiniz. Bitcoin Core da bulunan her düğümün hangi Blockchain‘de geçerli olacağında karar vermesi adına aynı kurallar ile hareket etmektedir. Bitcoin Core kullanmaya başlayan herkese para aktarmak için kullanabileceğiniz kripto cüzdanı gelmektedir.

Bitcoin Core ile birlikte gelen kripto cüzdanı, diğer kripto cüzdanlarına göre hem özellik açısından hem de arayüz açısından diğer cüzdanlara göre daha farklıdır. Bitcoin Core ile birlikte gelen kripto cüzdanını kullanarak bitcoin alabilir ya da bitcoin yollayabilirsiniz. Bitcoin ödemelerinizi çekebilmek için QR kodları oluşturabilirsiniz. Bitcoin Core içerisinde sahip olduğunuz bitcoinleri daha iyi saklayabilir ve tutabilirsiniz. Güvenirlik açısından en iyi şekilde hizmet vermektedir.

Bitcoin Core SON-RPC arabirimine sahip komut satırı tabanı ile entegre edilmiştir. Bitcoin Core kullanıcılarının yazılımı test etmeleri için Testnet’e erişim sağlamaktadır. Testnet’e giriş yaparak ana bitcoin ağını deneyebilirsiniz. Regresyon Test veya Regtest olmak üzere iki mod yer almaktadır. Bitcoin Core, kullanıcıların bitcoin’e çeşitli Uzaktan Prosedür Çağrısı göndermeleri için Bitcoin-cli programı ile birlikte çalışmaktadır.

Bitcoin Core Kontrol Noktaları

Bitcoin Core içerisinde yer alan düğümlere gerçekleşebilecek olan saldırılarını önlemek, güvenliği sağlamak için sabit kodlanmış denetim noktalarına sahiptir. Kontrol noktaları sayesinde güvenilir şekilde hizmet görebilirsiniz.

Bitcoin Core ve Satoshi

Satoshi Nakamoto geliştirmiş olduğu Bitcoin Core yazılımıyla kullanıcılarına Bitcoinle ilgili tüm yeni haberlerden bilgilendirme sağlanması için bir ağ uyarı sistemi eklemiştir. Bu durum internet haberciliğinin artması ve kolay bir şekilde her bilgiye ulaşımın olmasıyla işlevselliğini kaybetmiştir. Bitcoin Core içerisinde çeşitli parametreler ayarlamak için script dil özelliği de yer almaktadır. ScriptPubKey kullanılarak işlemler “kilitlenebilir”, scriptSig kullanılarak ise işlem “kilitleri açılır”. Bitcoin Core, zaman damgası birleştirme taahhütlerinde OpenTimestamps uygular.

Bitcoin Core nedir? İlk olarak bitcoin içerisinde yer alan daha sonra ayrı yazılım olarak işlem gören bitcoin düğüm hizmeti vermek adına geliştirilmiş açık kaynaklı bir yazılımdır.