Bir İdam Mahkumunun Son Günü Victor Hugo Kitap Özeti

Victor Hugo tarafından yazılan kitap Charles Gosselin tarafından 1829 yılında baskıya alınmıştır. Yazarın en bilinmeyen kitapları arasında yer alan Bir İdam Mahkumunun Son Günü, dünya klasiklerindendir. Gerçek bir idamdan etkilenerek kitabı yazan Victor Hugo, 26 yaşında yazdığı bu eseri takma bir isimle yayınlamıştır.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü Kitap Özeti

Cinayetle suçlanan biri mahkemeye çıkartılmıştır. Mahkeme karar verdiğinde, beş hafta sonra mahkumun idam edileceğini açıklar. Mahkum kararı düzeltmek veya en azından hapis cezasına çevirebilmek için umutla gün geçirmektedir.

Mahkum bu beş haftalık süreçte ruh sağlığını kaybetmeye başlar. Her an ölümü düşünmek ve o anın neler hissettireceğini anlamaya çalışmak onu tüketmektedir. İnsanlar ve yaşam hakkında da düşünceleri sürekli değişen mahkum kendini yiyip bitirmektedir. Beş haftalık süre biter ve mahkumun idam edileceği gün gelir. Etrafında gelişen olaylardan dolayı beş haftanın dolduğunu anlayan mahkum, gardiyanlar tarafından hücresinden alınacaktır. Gardiyanlar geldiğinde titremeye başlayan mahkum korku içinde ailesini düşünür. Gözünün önüne en çok kızı geliyordur, kızını düşündükçe daha da kötüleşir. Küçük kız babasının görmesi için hücreye getirilir. Oysa kızın hiçbir şeyden haberi yoktur ve babasını ölü olarak biliyordur. Mahkuma babasının öldüğünü söyler ve gider.

İdam edilmek için götürüldüğü alanda halk toplanmaya başlamıştır. Halk zafer çığlıklarıyla mahkumu ve mahkumun idam edilmesini bekliyordur. Mahkum idam koridorundan geçerken duvardaki önceki öldürülen mahkumların yazısını görür ve okumaya başlar. Dışarıdaki sesleri duyması ve yazıları okumasıyla birlikte korkusu birkaç kat daha artar.

Dışarıdaki kalabalık onun giyotinle kafasının kesilmesini zevkle izlemek istiyor ve mahkum buna hiç anlam veremiyordur. Bir insanın öldürülmesini zevkle izlemek insanlığa sığmaz diye düşünür. Herkes onun nasıl idam edilmesi gerektiğini söylerken insanoğlunun kana hiçbir zaman doyamadığını söyler.