BİR GARİP RAHATSIZLIK BİNBİR SURAT SENDROMU

Her yerde aynı yüzü gördüğünüzü , sürekli izlendiğinizi ve birinin sizi farklı kılıklara bürünerek takip ettiğini hatta size zarar verebilmek için fırsat kolladığını düşünün.Sizce bu mümkün olabilir mi?

Ne kadar imkansız görünse de olağan dışı bu ihtimaller dünyada çok nadir görülen bir sendromun belirtileri.

BİNBİR SURAT SENDROMU NEDİR?

Halk arasında binbir surat sendromu olarak da bilinen Fregoli sendromu  çok nadir gözlemlenen paranoyanın bir başka boyutudur. Paranoyada olduğu gibi sanrılar mevcuttur fakat bu sanrılar tek bir surat üzerine yoğunlaşmıştır. Bu sendroma sahip kişiler her gördüğü insanda belirli bir kişinin yüzünü görür hatta herkesin o kişinin bir kopyası olduğunu , sürekli kılık değiştirip kendisini izlediğini düşünür.

İSMİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

İlk olarak, İtalyan sanatçı  Leopoldo Fregoli’nin  çok hızlı bir şekilde kılık değiştirerek farklı karakterlere büründüğü tiyatro oyununu izledikten sonra her yerde onu gördüğünü söyleyen bir kadın ile ortaya çıkmıştır.

Bu vaka ile birlikte literatüre Fregoli sendromu olarak geçmiştir.

NEDEN OLUR?

Beynin fonksiyonlarının farklı şekilde çalışmasından kaynaklanır.Beyinde bulunan limbik sistem ile yüzleri hatırlamayı sağlayan bölümün normalden çok daha fazla bağa sahip olması sendromun ortaya çıkmasına sebep olur.

Araştırmalara göre istismara uğramış kişilerde de görülebilmektedir.Kişi kendisine zarar veren kişinin yüzünü her yerde görür dolayısıyla herkesi bir tehdit olarak algılar. Sürekli korku ve kaygı içerisindedir.

Nadir görülen bir hastalık olması sebebiyle kesin bir tedavi yöntemi olmasa da terapiyle etkilerinin azaldığı bilinmektedir.

  • Fregoli sendromuna sahip olan bir adamın neler yaşadığını anlatan Anomalisa filmi ise konuya dair fikir sahibi olmak isteyenler için iç dünyasını başarıyla yansıtan bir yapımdır.