Binali Yıldırım Kimdir? Çalışmaları ve Eğitim Hayatı

Binali yıldırım kimdir

Binali Yıldırım deyince akıllara hemen o mizah yönü güçlü siyasetçi gelir. Ancak Yıldırım’ ın tek başarılı yönü mizahtaki başarı değildir. Hayatı boyunca birçok başarılı çalışmaya imza atan güçlü bir eğitim hayatı olan güçlü bir karakterdir.

Erzincan Refahiye doğumlu olan Binalı Yıldırım 20 Aralık 1955 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Dursun annesi ise Bahar hanımdır. İstanbul Teknik üniversitesinde eğitim almış olup burada Gemi inşaat ve deniz bilimleri fakültesini tamamladı. Bu alanda yüksek lisansını da yaptı. Aynı zamanda burada asistan olarak da çalışmalarını sürdürdü. Araştırma görevlisi olarak da çalışmalara katıldı.

Binali Yıldırım Çalışma Hayatı

Binali yıldırım kimdir

  • 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi sanayi işletmelerinde yönetici olarak çalışma hayatına başladı. 1994- 2000 yılları içerisinde ise İstanbul Deniz Otobüslerinde genel müdür olarak çalıştı. Genel müdür olarak çalıştığı dönem içerisinde başarılı işlere imza atarak sektör içerisinde adını duyurmayı başardı. İdo firmasını dünya şirketleri arasına sokmayı da başarmış olup gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.
  • 3 Kasım 2002 yıllarında Ak partiden milletvekili adayı oldu ve meclise girdi. 58 ve 59. Ak parti hükümeti dönemi içerisinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 11 yıl üst üste Ulaştırma Bakanı olarak görev yapması ile tarihe imza attı. Bakan olarak çalıştığı dönem içerisinde yenilikçi bir gelişme izledi ve yeni projelere imza attı.
  • Başarılarından dolayı Başbakan olarak da aktif olarak siyasete devam etti. Binali Yıldırım öğretmen olan Semiha Yıldırım ile evli olup bu evlilikten 3 tane çocuğu bulunmaktadır. 2 kız bir erkek çocuğu var.

Türk Siyaseti için oldukça önemli isimler arasında yer alan Yıldırım, özellikle ulaştırma bakanı olarak görev aldığı dönemde Türkiye’ nin dört bir yanında büyük başarılı projeleri hayata geçirmiştir. Sonrasında Başbakanlık süreci ile tüm Türkiye’ nin severek desteklediği bir devlet başkanı olmuştur. Yönetim kademesinde gerek disiplinli ve makul duruşu gerekse de insanlar karşısındaki saygınlığı ile tanınır. Birçok kişinin aynı zamanda yaptığı latifeler ile hatırladığı bu güzel siyaset adamı mizahi yönü ile en çok tanınan isimler başında yer almaktadır.