Beyazıt Sansı Vefat Etti

Kırkpınar Marşı’nı yazan ve besteleyen sanatçı Beyazıt Sansı 76 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı çok fazla sayıda bestesi bulunduğu için marş fabrikatörü olarak da tanınmaktaydı. Uzun yıllar Müzik öğretmenliği yapan ve bu meslekten emekli olan sanatçı evinde hayata gözlerini yumdu.

Büyük efsaneyi görür gibiyim, Tarih dehlizinde yürür gibiyim, Eyvah! Heyecandan ölür gibiyim, Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda dizeleri ile Kırkpınar Yağlı güreşleri Marşını kaleme alan sanatçı uzun süre mücadele ettiği kansere yenik düştü. Karaağaçta bulunan Eski Cami de cenaze namazının kılınmasının sonra yine Karaağaçta yer alan mezarlıkta toprağa verildi.

Merhumun cenaze törenine ailesi, aile yakınları Özel tiyatrolar sahnesinden yakın dostları ve Edirne İli Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcan, Trakya Üniversitesi Genel sekreter yardımcısı olan Hakan Akıncı geldi.

Karaağaç Aşığı İdi

Emekli Müzik öğretmeni Beyazıt Sansı, Unesco Somut olmayan Kültür Miras listesinde yer alan Kırkpınar’da yapılan yağlı Güreşler için çalan marşı besteleyen ve yazarı olan kişi insan olarak çok sevilen bir sanatçı idi. Bestekarın vefatı tüm sevenlerini gözyaşlarına boğdu.

Edirne ve özellikle Kırkpınar aşığı olan Sanatçı bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Yaşadığı süre boyunca çok fazla eser çıkaran bestekar yaşadığı Karaağaç mahallesinde vefat etti. Covid -19 nedeni ile sosyal mesafe kurallarının uygulandığı cenaze töreni, cenaze namazının ardından tüm sevenlerinin gözyaşlarıyla mezarlıkta toprağa verildi.