Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov Kitap Özeti

Türklerin en değerli yazarlarından Cengiz Aytmatov’a ait olan Beyaz Gemi, 1991 yılında basıldı. Romanda dedesinden başkası seveni olmayan ve beş altı kişilik bir komünde yaşayıp hayallerinde mutlu olmaya çalışan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Roman psikolojik ve dramatik olarak tanımlanabilir.

Beyaz Gemi Kitap Özeti

Üç haneli San-Yaş Vadisi’nde yaşayan çocuk, yalnızlık içerisinde büyümektedir. Çevresindeki insanlar arasında onu en çok dedesi sever. Dedesine ait dürbünü alıp her akşam dağlara çıkıp kasabayı izlemeye koyulur. Ana babası henüz daha küçükken onu terk edip gitmiş, annesi şehirde kendine yeni bir yaşam kurmuştur. Çocuk her gün babasını beyaz bir geminin kaptanı olarak hayal eder. Bir gün balık başlı bir insana dönüşüp denize atlamayı ve babasının beyaz gemisine kadar yüzmeyi hayal etmektedir. Zaman içerisinde çocuk okula başlar. Dedesi ona sürekli Boynuzlu Maral Ana masalı anlatır. Maral Ana San-Yaş Vadisi’nden gitmiş ama insanlarını asla terk etmemiştir. Onun soyundan geldiklerini düşünür, onun kendilerini koruduğuna inanırlar.

Bir gün ormanda tomruk keserken, dede damattan çocuğu okuldan almak için ister. Damat tomruk işinin bitmesini beklemesini emreder. Bir ara vaktin epeyce ilerlediğini gören dede, izin almadan çocuğu almaya gider. Çocuk dedesine küsmüş, konuşmamaktadır. Maral Ana’yı gördüğünü söyleyince küskünlüğü geçer. Ertesi gün tekrar tomruğu almaya giderler. Sarhoş damadın arkadaşına tomruğu teslim ederler.

Bir gün çocuk çok hastayken gülüşme seslerine uyanır. Kalkıp herkesi bahçede sarhoş bulur, dedesi kazanın yanında odunlarla oynamaktadır. Dedesine seslense de bir tepki alamaz. Etrafa baktığında bir geyik derisi görür, Maral Ana’nın boynuzlarını kırıyorlardır. Sonrasında sofra içeriye kurulur ve olayların aslı anlaşılır. Tomruk yüklendikten sonra ormanda görülen maralların peşine düşmek isterler ama hepsi sarhoş olunca iş dedeye kalır. Damadın kendisini affetmesi için istemeyerek bir maralı vurur. Çocuk buna çok sinirlenir ve dışarı atar kendini. Dedesi hala bahçededir ve olanlara inanamıyordur. Çocuk dedesinden bir tepki alamayınca daha da çıldırır ve balık adam düşüncesiyle var gücüyle koşmaya başlar. Sonunda kendisini nehre atar, çocuk balık adama asla dönüşmeyecektir.