Beyaz Diş Jack London Kitap Özeti

Ormanı bırakıp insanların medeniyeti arasında yaşamaya karar veren köpeğin hikayesini anlatan Beyaz Diş romanı, Jack London tarafından yazılmıştır. 1906 yılında bir edebiyat dergisinde bölümler halinde yayınlanıp sonra da kitaba dönüştürülmüştür.

Beyaz Diş Kitap Özeti

Hava aşırı soğukken, donmuş karların üzerinde bir kızakla köpek sürüsü ilerlemektedir. Köpek sürüsü nefes alıp verdikçe, oluşan buhar tekrar donarak tüylerine yapışırken hava git gide soğumaya devam etmektedir. Bir zaman sonra köpeklerden biri kayıp olsa da kızak sahipleri bunu önemsemeyerek yollarına devam ederler. Tek Göz adlı köpek bir kurt sürüsüne rastlar, dişi bir kurtla çiftleşmek ister. Bunun için genç bir kurdu yener ve dişi kurtla birlikte olur. Dört yavruya sahip olan köpek – kurt çiftinin Beyaz Diş verilecek köpeği de dünyaya gelir. Vaşak yavruları yiyerek hayata tutunurlar. Bir süre sonra Beyaz Diş ve annesi Kishe’yi insanlar ele geçirir. Kamp alanındaki köpekler Beyaz Diş’i hiç sevmezler. Tek sebebi kurt soyundan gelmesidir. Beyaz Diş bu mücadele içerisinde diğer köpekleri öldüresiye döverek üstünlük kurmaktadır.

Kıtlık hüküm sürerken Beyaz Diş kamptan kaçar. Kıtlığın sonucunda insanlar çok aç kalırsa köpekleri de yiyeceklerdir. Gri Kunduz adındaki biri Beyaz Diş’i sahiplenir ve altın arama umuduyla kuzeye doğru yola çıkar. Beyaz Diş kuzeyde de diğer rakip köpekleri döver. Güzel Smith adında biri Gri Kunduz’u kendine borçlandırarak Beyaz Diş’i ele geçirir. Onun öfkesini kullanarak köpek dövüşlerinde dövüştürür. Ölüm kalım savaşı olan bu dövüşlerin hepsinde Beyaz Diş rakiplerini öldürür. Son dövüşünde bir doberman onu yaralar ve Scott adında biri onu satın alır. Scott uzun uğraşlar sonucunda Beyaz Diş’i yaşatır ve sevgiyle bakmaya başlar. Beyaz Diş uysallaşmış ve yeni sahibi Scott’un evini korumaktadır. Beyaz Diş artık kimseyle kavga etmiyor, insanlara da saldırmıyordur. Scott’un evine bir gün hapishaneden firar eden bir suçlu girer. Evde silah sesleri duyulur ve herkes kalktığında yerde yaralı Beyaz Diş ve kanlar içinde yatan firariyi görürler. Beyaz Diş veterinere götürülür, kötü durumuna rağmen yine hayata tutunur. Eşi ve çocuklarıyla yaşamına devam eder.