BEN BİR GARİP KELOĞLANIM

Herkes çocukken muhakkak bir Keloğlan masalı okumuş, onun saf ve temiz kalbinin yanında yer yer zekasıyla sorunların üstesinden gelen yer yer ise eğlenceli haliyle söylediklerinin arkasında büyük dersler barındıran bir bilgelik taşıdığını görmüşlerdir.

Hepimizin sevdiği masal kahramanımız defalarca beyaz perdeye uyarlanmış her filmi severek izlenmiştir.Rüştü Asyalı’nın Keloğlan rolünü üstlendiği filmlerin ilklerinden olan ‘KELOĞLAN’’ Suna Pekuysal ve Hulusi Kentmen gibi usta oyuncuların katkılarıyla Türk sinemasının mihenk taşlarından biri olmuştur.

Serinin 1971 yapımı bu filminde Keloğlanın yolu saraya düşer ve kendisini türlü oyunların içinde bulur.Padişahın biricik kızı Aykızın uykusundan uyanması için tüm şifacılar ve bilginler toplanıp çare ararlar.Tesadüfen girdiği odada prensesi görür görmez aşık olan Keloğlan, yardımcısı ve dostu Bicirik ile vezirin oyununu ortaya çıkartmak ve  Aykıza şifa bulmak için türlü maceralar yaşar.

Filmin en eğlenceli sahnelerinden olan, padişahın damadını seçmek için yaptığı yarışmada sorduğu 2 soruyu sizlere de sormak istedik. Sizlerde Keloğlan gibi bu 2 soruyu kıvrak zekanızla cevaplayabilecek misiniz?

1-Masada beş tane bardak var ve içindeki sulardan biri zehirli. Sizce hangisi?

Tek bir cevap hakkınız var unutmayın en akıllıca cevabı vermeniz gerekiyor.

2-padişahı ona hiç dokunmadan iki parmağınızla baş aşağı edebilir misiniz?

 

Cevabı Keloğlandan öğrenelim

 

1-TÜM BARDAKLARI TEK BİR BARDAĞA DÖK.

2-AYNAYI PADİŞAHIN BAŞININ ÜZERİNE TUT.

 

KELOĞLANIN DA DEDİĞİ GİBİ KALIN SAĞLICAKLA