Balmumu Heykel Nedir?

Balmumu heykel, Romalılar döneminde, ölen kişinin yüz şeklinin alınması ile yapılarak bir köşede saklanan heykeldir. Balmumu kolay şekil alan yumuşak ve eritilebilen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de, kalıp çıkarmak için oldukça ideal. Balmumu, çok eski çağlardan bu yana kullanılıyor. Romalılar zamanında başlamış olan balmumu heykelciliği, daha sonraki dönemlerde gelişmiştir. Günümüze kadar ulaşmıştır. Dünyanın birçok yerinde, balmumu heykel müzeleri vardır. Bu müzelerde ünlü insanların, şarkıcıların, bürokratların, aktristlerin, futbolcuların, gerçeğini aratmayacak balmumu heykelleri sergileniyor. Bu heykeller, müze ziyaretçileri tarafından çok büyük ilgi görüyor. İnsanlar gerçeğinden farksız olan bu heykellerin yanında fotoğraf çektirmek için sıra bekliyor.

Balmumu Heykel Nasıl Yapılır?

Öncelikle, heykeli yapılacak olan kişinin ölçüleri detaylı bir şekilde tespit edilir. Sonrasında kas sisteminin oluşumu için kâğıt ve tel kullanılarak alüminyum ve çelikten oluşan iskelet yapılır. Metal iskeletin tamamlanmasının ardından, üzeri kil ile kaplanır. Vücudun her bölümünde farklı kalıplar ile çalışılır. Dental aljinat ve alçı kalıpları kullanılır. Daha sonra eriyen balmumu kalıba dökülür. Katılaştığında yüzde iki oranında daralacak olan balmumu için, kalıplar aynı oranda geniş yapılır. Kullanılan balmumu malzemesi, cam elyafı ve reçinedir. Şekil kalıptan çıkarıldıktan sonra kontrol edilir. Bir kusuru varsa onarılır. Sonrasında, gerçeği ile birebir görünüm için detaylar eklenir.

Balmumu Heykel Detayları

Sanatçı, balmumu heykelin yüz ve ellerinde detaylı ve hassas çalışır. Balmumu heykelin en çok zaman alan ve emek verilen kısmı ise, saçlardır. Öyle ki, altı hafta kadar sürer. Her bir saç teli için ayrı ayrı çatal uçlu ince iğneler kullanılır. Heykelin gözleri çok önemlidir. Heykelin gerçekçi görünmesini sağlayacak olan detaylardan biri gözlerdir. Bu nedenle gözler üzerinde hassasiyetle çalışılır. Gözlerin yapımında, renkli cam kullanılır. Göz irisinde ise, ipek iplik kullanılır. Dişlerde kullanılan kalıplar ise silikon kalıplardır. Dişlere şekil vermek için metal malzemeler kullanılır. Sanatçı tarafından adeta bir nakış gibi özenle işlenen balmumu heykelin son aşamasında boyama yapılır. Heykeli yapılan kişiye uygun kıyafet ve aksesuarlar da eklendikten sonra, sanatçının eseri artık sergilenmeye hazırdır.