Aytaç Yalman Kimdir ? Aytaç Yalman Neden Öldü?

mizah-aytac-yalman-kimdir-aytac-yalman-neden-oldu

Koronavirüs salgınının Türkiye’ de ortaya çıkması sonrası yaşanan ölümler, Aytaç Yalman kimdir sorusunu gündeme getirmektedir.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman 2020 mart ayında corona virüs nedeniyle hayat gözlerini yumdu. 80 yaşında vefat eden orgeneralden hemen sonra eşi de korona virüs sebebi ile yaşamını yitirdi. Peki Aytaç Yalman Kimdir? Askerlik hayatı dışında nelerle uğraşmış hangi konularda insanları aydınlatmaya çalışmıştır?

Hayatı başarılarla dolu tam bir devlet adamı olan Aytaç Yalman, muazzam bir askerlik hayatına ve takdir edilesi bir iş yaşantısına sahip. İşindeki başarısı ve aldığı ödüllerin yanı sıra yazdığı kitaplarla da birçok konuda insanlara bilgi aktarmıştır.

Aytaç Yalman 1940 yılında doğmuş ve harp okulunda başlayan serüvenine 29 Ağustos 2004 de Kara Kuvvetleri ’nden emekli olarak son vermiştir. O tarihten sonra da kaleme aldığı eserlerle insanlara faydalı olma arzusunu devam ettirmiştir. Tabi bu aşamaya gelene kadar bitirdiği okullar ve geldiği görevleri kronolojik olarak sıralayacak olursak şu şekilde bir dizin oluşturabiliriz:

1- 1960 yılında mezun olduğu kara harp okulu sonrasında; 1961 de Piyade Okulu, 1971 de Kara Harp Akademisi ve 1976 da Silah Kuvvetleri Akademisi’nden mezun oldu.

2- 1961-1976 yılları arasında bölük ve tabur komutanlıkları yaptı ve sonrasında 1976-1980 arasında Silahlı Kuvvetler Akademisi bünyesinde öğretim görevlisi olarak yer aldı.

3- istihbarat daire başkanlıkları, özel hareket birimleri proje komutanlıkları ve son olarak 1998-2000 yılları arasında Türkiye Suriye arasındaki gerilim sürecinde ilişkileri yürüten komutan olarak görev yaptı. 24 Ağustos 2002 de Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı.

 

Aytaç Yalman Kimdir? Aytaç Yalman Kitapları Nelerdir?

mizah-aytac-yalman-kimdir-aytac-yalman-neden-oldu

Aytaç Yalman toplamda 14 tane farklı türde esere imza atmıştır. Kendisine ait tam 8 kitabı vardır. Bu eserler içerisinde en çok bilinen ve okunan eseri “ Beş Bin Yıllık Kültürümüzün Sesi Müzik” adlı eser olmuştur. Kitap yazmak ve Türk kültürünü anlatmak onun için her zaman değerli ve tarif edilemez bir öneme sahip olmuştur. Türk kültürü ve yaşantısı için ele aldığı eserler ile okurlarına daima ışık tutmak istemiştir. Bir asker olarak edebiyata da düşkünlüğü ekstra hayran kalınan yönlerinden birisidir. Kalemi ve yorumu oldukça güçlü bir asker olarak hayata gözlerini yummuştur.