Ayşen Gruda Kimdir

aysen-gruda-kimdir

Ülkemizin en önemli tiyatro, dizi ve sinema oyuncularından biri olan Ayşen Gruda, 1944 yılında İstanbul’ un Kağıthane ilçesinde dünyaya gelmiştir. Kariyeri boyunca birçok proje de başarıyla yer alan ünlü isim, aynı zamanda Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi isimlerle de oynama fırsatı bulmuştur. Aktif olarak 2018 yılına kadar sahnelerde yer alan Gruda, gösterdiği unutulmaz performanslar sayesinde birçok ödülü de kazanmıştır.

Peki, Türk sinemasına damga vuran ünlü isimlerden biri olan Ayşen Gruda kimdir, hangi ödülleri kazanmıştır?

Ayşen Gruda’nın Hayatı

Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan Ayşen Gruda 1944 yılında İstanbul’ un Kağıthane ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini başarıyla tamamlayan ünlü isim, ne yazık ki maddi imkansızlardan ötürü lise eğitimi tamamlayamamıştır. Annesi tarafından keşfedilen ve asıl adı Ayşen Erman olan ünlü isim, 1962 yılına kadar çeşitli skeçlerde ve tiyatro oyunlarında yer almıştır.

1962 Yılında profesyonelliğe ilk adımı atan Ayşen Erman, ilk sahne deneyimini ise Kongre Eğleniyor adlı tiyatro eserinde yaşamıştır. 1977 Yılına kadar çeşitli tiyatro oyunların da yer alan ünlü isim, bir televizyon programında çekilen skeç sahnesiyle tanınmıştır. Gösterdiği unutulmaz performans ile adı domates güzeline çıkan Ayşen Erman, 1974 yılında ise sinema dünyasına adım atmıştır.

2018 Yılına kadar çeşitli tiyatro, dizi ve sinema projelerinde yer alan ünlü isim, Sevgili Komşum filmi ile sahne hayatını sağlık sorunları nedeniyle sonlandırmıştır. 23 Ocak 2019 tarihine kadar Pankreas kanseri tedavisi gören Ayşen Erman ne yazık ki solunum yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Ayşen Gruda’nın Aldığı Ödüller

Yeşilçam’ın yetiştirdiği isimlerden biri olan Ayşen Gruda, gösterdiği unutulmaz performanslar sayesinde birçok ödülü de kazanma fırsatı yakalamıştır. Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi Yeşilçam’ın en önemli isimleri ile aynı sahneyi paylaşan ünlü ismin, kariyeri boyunca aldığı ödüller ise şöyledir;

 

  • 2010 Yılında düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivalinde, özel olarak verilen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.
  • 2015 Yılında düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivalinde ise Yaşam Boyu Onur ödülünü alma başarısı göstermiştir.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.