Aslan Cadı Ve Dolap Özeti Narnia – C. S. Lewis

Aslan, Cadı ve Dolap Narnia Özeti isimli bu konumuzda, gerek film gerekse Aslan Cadı Ve Dolap kitap özeti hakkında konulara değindik.

Aslan, Cadı ve Dolap isimli eser C.S.Lewis’in Narnia Günlükleri serisinin ikinci kitabı olarak yazılmıştır. Kitabın ilk basım tarihi 1950 yılıdır fakat kitap günümüze kadar okurlar tarafından beğenilerek basılmaya devam etmiştir. Masal türünde ki bu eşsiz kitap Amerikan Sineması tarafından filme de çevrilmiştir.

narnia-ozet

 

Aslan Cadı Ve Dolap Kitap İncelemesi

İkinci Dünya Savaşının gelip çatması ile beraber olay serisinin geçtiği Londra artık eskisi kadar güvenilir bir yer değildi. Masalın kahramanları Susan, Peter, Lucy ve Edmund isimli kardeşler savaşın zararlarından Profesör Kirke’yi korumakla görevlendirilmişlerdir. Profesörün evine geldiklerinde ise Profesör evde yoktur.

4 kardeş yoğun bir çaba ile evde Profesörü ararlar fakat bulamazlar. Aramaları esnasında Profesörün odasında gizemli bir dolap görürler. Bu dolabın farklı bir dünyaya açıldığını kardeşlerden Lucy keşfeder. Lucy bu keşfini diğer kardeşlerine anlatır fakat kardeşleri bu duruma inanmazlar. Lucy bu dolabın sihirli bir dolap olduğunu ispatlayabilmek için kardeşleri ile beraber dolaba girer.

4 kardeş gizemli dolaba girmeleri ile beraber kendilerini Narnia isimli bir dünyada bulurlar. Narnia kötü bir olan Cadı Jadis tarafından yönetildiği için güzel olan her şey kaybolmuştur. Bütün mevsimler kıştır fakat kışın en güzel yanı Noel asla gelmemiştir.

Kardeşler bu gizemli dünyaya adım atmalarından itibaren Narnia’yı oluşturan Aslan’ı bulmaya çalışırlar. Kardeşler yoğun çabalar sonucunda Aslan’a ulaşmayı başarırlar. Aslan’ı bulduklarında o Cadı’yı yenmek için çoktan bir meclis kurmuştur bile. Arabacı, Nelly, Polly ve Digory’den oluşan bu meclis Cadı’yı yenmek için çalışır.

Aslan istemeden de olsa cadıyı Narnia’ya musallat eden Digory’yi Cadı Jadis’i yenmek için görevlendirir. Digory yoğun kış şartları altında dağları ve mavi gölü geçerek uzaktaki dağlardan bir elma getirmesi gerekmektedir. Digory geçtiği zorlu maceralar ile beraber elmayı Aslan’a getirmeyi başarır.

Daha heyecanlı maceraların geçtiği Aslan, Cadı ve Dolap gerek kitap kurtlarının gerekse sinemaseverlerin beğenilerini almış bir eserdir. Bu güzel eseri okumanızı sizlere tavsiye ederiz.

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki haberler ilginizi çekebilir!

2020 Bebek isimleri

Sosyal Medya ve Evlilik

Sosyal Medya Etkileri

Mizah Sayfası Açmak ve Para Kazanma

Kitap Özetleri

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özeti

Türk İslam Tarihi Özeti