Android Pano Nerede ? Panoya Kopyalandı İbaresi Ne Demektir?

Android işletim sisteminde kopyaladığınız metin ifadesi geçici olarak depolanmaktadır. Android kopyalama geçmişi için ek bir bölüm yoktur. Bunun yanı sıra üçüncü parti uygulamalarla da panoyu yönetebilirsiniz. Kopyaladığınız tüm içerikler kaybolmadan kalıcı olarak telefonunuza kaydedilir. Bu şekilde farklı farklı metin ifadelerini panoya kopyalamış olursunuz. Android pano nerede sorusunun kısa cevabı; hiçbir yerde. Pano geçici verileri kısa süreliğine depolamaya yaradığı için ayrı bir bölme olması da gerekli değil aslında.

Android pano nerede? Android pano silme işlemi nasıl yapılır? gibi soruları merak edenler için bu makalede iki ayrı yöntem paylaşılmıştır.

Android telefon kullanan herkesin karşısına çıkan pano uyarısı akıllara “Peki android tabanlı bu yer nerede ve nasıl silinir?” sorusunu getirir.

Android Pano Silme

Pano aslında RAM’de ayrılan bir bölümden bir alandan ibarettir. RAM ise geçici verileri depolamak için kullanılan bir donanımdır. RAM’deki veriler cihaz kapatıldığında tamamen sıfırlanır. Dolayısıyla panoyu silmek için cihazınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Mesajlar Uygulaması ile Pano Görüntüleme

  • Android temel mesajlar uygulamasına girin.
  • Yeni mesaj oluşturun. Daha sonra mesaj yazma alanına basılı tutun.
  • “Yapıştır” baloncuğu çıktıysa dokunun. Bu şekilde panonuzdaki metin ifadesini görebilirsiniz.
  • Eğer panonuzda bir şey yoksa “Yapıştır” baloncuğu çıkmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Robot Süpürge İyi Temizliyor Mu?

Üçüncü Parti Uygulamalarla Pano Görüntüleme

Play Store’da pano yönetimi için onlarca uygulama bulabilirsiniz. Bunlardan biri olan Clipboard Manager’ı kullanabilirsiniz. Panonuza bir şeyler kopyaladığınızda yedek olarak Clipboard Manager uygulamasına da kaydedilir. RAM’deki veriler silinse dahi uygulamaya kaydedilen verileri sonradan liste halinde görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde panoyu not defteri yerine de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek Clipboard Manager uygulamasını kullanmaya başlayın.

  • Google Play Store’a girin ve Clipboard Manager yazıp aratın.
  • Başlangıçta yer alan uygulamayı indirin ve yükleyin.
  • Yüklenen Clipboard Manager uygulamasını açın.
  • Uygulamanın “Clipboard” sekmesinden kopyaladığınız tüm metinleri görebilirsiniz.

Android pano nerede sorusunun cevabı oldukça kısa. Pano silme işlemi ise oldukça basit. Tüm kopyaladıklarınızı bir arada görüntülemek ise ancak üçüncü parti uygulamalarla mümkün oluyor.