Amerika’da Yaşanan Olaylar Spike Lee Tarafından Kısa Film Oluyor

Geçen hafta Amerika’da bir siyahi vatandaşın polis tarafından boğazına basılarak öldürülmesinin sosyal medya hesaplarında yer alması tüm Amerikalıları üzmüş ve ırkçı zihniyeti protesto etmek için binlerce insan sokağa dökülmüştü. Floyd’un son görüntüsü ve son sözü ” nefes alamıyorum” olup eylemler bu sözün odağında başlamıştı. Olayların başta Minesota da olmak üzere ABD devam etmesi sürerken ünlü yönetmen ve yapımcı Spike Lee polisin öldürdüğü George Floyd’a destek amaçlı kısa bir film çekimi yaparak sosyal medyadan paylaştı.

Filmin konusu

Filmin konusunu tarihin kendini tekrarlayacak mı imajı üzerine kuran spike lee CNN tv kanalında ilk defa ekranlara geldi. Filmde 3 kardeş rol almakta ve bu karakterlerden biri hayali karakter. Filmin kısaca özeti polis cinayetleri üzerine kurulu. Halkın protesto biçiminde yaptıkları kundaklama ve yağma gibi durumlarını tasvip etmediğini katıldığı programda dile getiren Lee ancak masum bir vatandaşın katledilmesine yol açan bu eylemlere neden olan şeyde empati yapabildiğinin de altını çizdi.

Spike Lee kimdir?

20 Mart 1957 yılında Atlanta’da doğmuş, 1.68 cm boyunda olan Lee evli ve 2 çocuk babası. Politik ve sosyal konulu filmler hazırlayan Lee pek çok ödül almıştır. 2020 Cannes Film Festivalinde ilk siyahi başkan olarak görevlendirilmiş olup ancak pandemi sürecinde festival ertelenince bir sonraki yıl yeniden başkan olabileceği tahmin edilmektedir.