Ali Babacan Kimdir

ali-babacan-kimdir

Ali Babacan Demokrasi ve Atılım Partisi kurucusu ve genel başkanıdır. 1967 yılında Ankara’da doğmuştur. Nüfus kaydı Ankara Şereflikoçhisar ilçesi Değirmenyolu köyüne bağlıdır. Eğitim hayatı derecelerle dolu olan Ali Babacan TED Ankara kolejini birincilikle bitirmiştir. 1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü de birincilikle bitirmiştir.

Türkiye’de eğitimini tamamladıktan sonra ABD Chicago’ya Fulbright bursunu kazanarak yüksek lisans için gitmiştir. Burada işletme yüksek lisans programını bitirmiştir. 1994-2002 yıllarında Ankara’da bulunan aile şirketinde çalışma hayatına devam etti.

Ali Babacan eşi Ülkü Zeynep Babacan ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ali Babacan ve Siyaseti

Ali Babacan siyaset hayatına ilk olarak Adalet ve Kalkınma Partisi ile başlamıştır. 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeliği ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliğini yapmıştır. Ak Parti kabinesinin o dönemdeki en genç üyesiydi. Babacan AKP’de 13 yıl aktif siyaset yapmıştır.

2002-2015 yılları arasında geçen siyasi çalışmaları arasında 2 dönem Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı 1 dönem Dışişleri Bakanlığı yapmıştır. Ayrıca Avrupa birliği müzakerelerinden sorumlu Başmüzakereci olarak görev yapmıştır.

2002 krizinden sonra sıkıntılı günler geçiren Türkiye ekonomisi Babacan bakanlığı döneminde önemli bir iyileşme kaydetmiştir. Babacan siyasi görevleri dışında polemiklerden ve sert siyasi tartışma ve söylemlerden uzak durarak ekonomik alandaki iyileşmelere ağırlık vermiştir. 18 yıl Ak Parti bünyesinde aktif siyaset yapmıştır.

2019 yılında AKP’den istifa eden Babacan parti kurarak siyaset hayatındaki çalışmalarına devam etmektedir. 2020 yılı Mart ayında Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) için İçişleri Bakanlığı’na müracaat etmiştir.

Ali Babacan haberleri son aylarda gündemde fazlaca yer edinmektedir. Bunun sebebi yeni kurulan ve siyasi hayatına başlayan DEVA Partisi’dir. Babacan Partiyi kurarken politika olarak Parlamenter Sistemi benimseyeceklerini açıklamıştır. Ayrıca kadın hakları, Kürt sorunu, profesyonel ordu, basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi konularda çalışma yapıp çözüm üreteceklerini açıklamıştır.

Siyaset adamları arasında Ali Babacan twitter hesabını aktif olarak kullanan politikacılardandır. Sosyal medya siteleri arasında Twitter güçlü bir yere sahiptir Ali Babacan’da mesajlarını kitlelere ulaştırmak için bu aracı iyi kullanıyor.

Merak edilen tüm isimlere ait paylaşım yaptığımız Biyografi kategorimiz tam size göre!

Haberlerimizden ilk siz haberdar olabilmek için bizi Twitter ve Instagram dan takip edebilir, konu altlarından paylaşabilir ve yorum bırakabilirsiniz.