Akıl Bilmeceleri

Bilmeceler bir sormacadır ve yanıtın bulunması doğrultusunda çeşitli ipuçları verirler. Bilmecelerin bu tekniği çocukları düşünmeye itmektedir. Çocuk bilgi dağarcığı içerinde bir keşif yolculuğuna çıkarak doğru bir cevap aramaya koyulur. Çocuğun bu arayışı eğer doğru cevap ile sonuçlanırsa soruyu soran ebeveyn veya kişiden olumlu bir dönüt alacağını düşünür. Çocuğun alacağı bu olumlu dönüt çocuğun onay alma ihtiyacını karşılamakla birlikte kabul gördüğü hissini yaratır. Eğer çocuk ve bilmece arasındaki ilişkiyi psikolojik açıdan değerlendirmemiz gerekirse konuya çok farklı süreçlerin dâhil olduğu görülür.

Zekâ Bilmeceleri ve Çocuk Psikolojisi

Çocuk etrafından takdir aldığında onaylandığını düşünür. Onaylanıyor olmak bir çocuk için o ortamda kabul gördüğünü ifade eder. Kabul görme hissiyatı seviliyor olma algısı ile ilişki içerisindedir. Çocuk eğer seviliyor olduğunu hissederse buna bağlı olarak kendini algılama şeklide değişecektir. Çocuk kendini toplum tarafından onaylanıyor, kabul ediliyor ve seviyor olarak algılarsa kendine olan saygısı ve güveni bu şekilde pekişmeye başlar.
Erken yaşlarda oturmaya başlayan bu karakteristik yetişkinlik hayatını da etkilemektedir. Çocuğa çok zor bir akıl bilmecesi yöneltildiğinde çocuk bu sorunun cevabını bulursa karşıdan olumlu bir tepki alacağını düşünür. Bu olumlu tepki bir baş okşaması, takdir eden bir gülüş, bir yüz ifadesi, bir el hareketi veyahut sözlü bir tebrik olabilir. Bunların hepsi psikolojide pekiştireç olarak adlandırılmaktadır.
Çocuk doğru yanıtı bulduğunda bu pekiştireci alırsa her zaman kendine sorulan en zor bilmeceler için çaba göstermeye devam edecektir. Çünkü bilecektir ki bunun karşılığında onaylanacak ve takdir edilecektir. Bilmecenin doğru yanıtını bulmak çocuk için ayrıca bir başarı duygusu demektir. Başarılı olduğunu hissetmek çocuğa önündeki diğer görevleri yapma konusunda da cesaret vererek motivasyon sağlar. Bu bağlamda düşünüldüğünde çocuğa dozunda yöneltilecek değişik bilmeceler ve doğru yanıtları verip olumlu tepkiler alması rutine oturtulduğunda zekâ bilmecelerinin psikolojik avantajları da faydalanmak mümkün olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta çocukların bilmecelere yanlış cevap vermeleri durumunda olumsuz tavırlar takınılmaması gerektiğidir. Aksi halde psikoloji ve bilmece ilişkisi çerçevesinde çocuk yukarıda bahsedilenlerin tam tersi şekilde olumsuz duygular içine girerek kendine inancını zedeleyebilir.