Akademi Oscar’ı Erteleme Kararı Aldı

28.02.2021 tarihinde yapılması planlanan 2021 yılına ait Akademi ödül töreni Covid-19 salgınının sinema sektörünü etkilemesi tüm salonların kapatılmasına neden olması ve fillerin büyük kısmının çekilmemesi nedeni ile akademi oscar’ı erteleme kararı üyeler tarafından tartışılıyor. Uzun zamandır gündemde tartışılan konulardan biri olan Oscar ödülleri için akademi üyeleri erteleme kararını tartışmaya başladı.

Pandemi Oscar’ı Vurdu

Covid-19 pandemisi tüm Dünyada film sektörünü de yaraladı. Film çekimleri durdu. Vizyona çıkacak filmlerin gösterim tarihleri ertelendi. Tüm bunların 2021 yılı Oscar ödüllerinin ertelenme sine neden olacağı konuşuluyor.

93.kez düzenlenecek olan Akademi Oscar ödülleri için zaman olmasına rağmen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademi üyeleri yapılacak tören ile ilgili yeni bir tarih alma konusunu gündeme getirdi.28.02.2021 tarihinde gerçekleşmesi planlanan 93.Akademi Oscar Ödülleri için kesin bir tarih kararı alınmadı.

Variety isimli bir derginin güvenilir bir kaynaktan aldığı habere göre “Büyük İhtimalle Ertelenecek” yorumlarının yapıldığı ifade edildi. Daha fazla bilgi verilmedi.

93. Oscar’da Kural Değişikliği

Covid-19 salgını nedeni ile Nisan’2020 de Oscar ödülleri için bir değişiklik yapılmış, Aday filmlerin gösterime girmiş olma zorunluluğu ortadan kaldırılmış ve Sanal ortamlarda gösterilmesi yeterli olarak kabul edilmişti. Pandemi sebebi ile birçok film gösterime girmediği zamanlarda alınan bu kararlar Oscar tarihi boyunca ilk olma özelliğini koruyacak.

Akademi başkanı olan David Rubin kural farklılığını açıklarken ilerleyen zamanlarda mevcut durumun nasıl olacağının şimdiden mümkün olmayacağını belirtti.