Aile ve Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Kuralları

Aile ve Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Kuralları

Her geçen gün daha popüler hale gelen sosyal medya kullanımı çocuklar arasında da yaygınlaşıyor. Ailelerin endişe etmesine neden olan bu süreç, doğru yönetilerek ilişkiler sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir. Peki, çocukların sosyal medya kullanımı kuralları nasıl olmalıdır?

Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Kaç Saat Olmalı?

Aile ve Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Kuralları

Gelişen dijital teknolojiler çocuklar için cazibe merkezi olmayı başarıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde artan bağımlılık, çocukların kendilerini daha iyi ifade etmesine alan hazırlıyor.

Çevrimiçi tehlikelere karşı çocuklarını korumak isteyen ebeveynler sosyal medyada geçirilen süreyi kısaltmak için çeşitli yöntemler deniyor. Günümüzde çocuk ve gençler günde en az 8-9 saat arasında ekran karşısında kalıyor.

Sportif faaliyetlerin, sosyal aktivitelerin ve aile içi iletişimin darbe almasına neden olan sosyal medya kullanımı farklı ve yaratıcı uygulamalarla sınırlandırılabilir. Ebeveynler sosyal medyada çocuklarıyla arkadaş ve takipçi olarak olası sorunların önüne geçmeyi başarabilirler.

Sosyal medya platformlarında istenen süreden daha uzun kalan çocuklarda;

  • Sosyal etkileşimde başarısızlık
  • Ders notlarında düşüş
  • Sorumluluktan kaçış
  • Dikkat dağınıklığı
  • İkili ilişkilerde çatışma ve
  • Kişileri kullandıkları cihazlara göre kategorize etme gibi sorunlar görülebilir.

Takip Odaklı Platformların Kullanımı

Aile ve Çocukların Sosyal Medya Kullanımı Kuralları

Çocukların sosyal medya kullanımı takibini kolaylaştıran ebeveyn programları günümüzün en çok tercih edilen teknolojileri arasında gösterilebilir. Zaman sınırlamalarının veya ziyaret edilecek sitelerin önceden belirlenmesini, gerekli görülmesi halinde de kısıtlanmasını sağlayan aracılar, uygun bir rehberlik ve denetim imkânını da beraberinde getirir.

Gelişen teknolojileri yakından takip ederek uygulamaya çalışan anne ve babalar çocuklarını daha iyi anlayarak onlara yol gösterici görev üstlenebilirler. Çocuğun ve yeni neslin bakış açısını anlamaya çalışan ebeveynler her zaman kazançlı çıkacaktır. Belli aralıklarla wi-fi şifresinin değiştirilmesi ve yeni şifrenin hak edilmesi için çocukları farklı alanlara yönlendirecek hedefler belirlenebilir.

Gizliliğin Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Çocukların davranışlarını yakından takip ederek sosyal medyanın olumlu taraflarının günlük hayata katkıları desteklenmelidir. Oyunlar ve yarışmalarla çocuğu geleceğe hazırlayan içerikler bir eğitim öğretim aracı olarak kullanılabilir. Deneyimlerin paylaşılmasına imkân veren siteler aracılığıyla geleceğe hazırlanacak olan çocuklar ve gençler, kişisel bilgi ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamaları gerektiğini net bir şekilde öğrenmelidir.