Ahmet Davutoğlu Kimdir? Ahmet Davutoğlu Hakkında Tüm Bilgiler

ahmet-davutoglu-mizahorg (2)

Ahmet Davutoğlu 26 Şubat 1959 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde doğmuştur. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Siyaset Bilimi okurken aynı zamanda Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü çift anadal ile tamamlamıştır. Yine Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayıp Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde doktora bitirmiştir.

Türkiye’de eğitimlerini tamamlayan Ahmet Davutoğlu Malezya İnternational İslamic Universty’de 1990 yılında yardımcı doçentlik yapmıştır. Bu üniversitede Siyaset Bölümü kurmuş ve bölüm başkanlığını yapmıştır. Malezya’dan döndükten sonra Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmıştır. 2002 yılına kadar Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademisi bünyelerinde misafir öğretim üyeliği yapmıştır. 2004 yılına profesör unvanı almıştır.

1984 yılında Sare Davutoğlu ile evlenen Ahmet Davutoğlu biri erkek olmak üzere 4 çocuk babasıdır. İngilizce, Almanca ve Arapça’yı çok iyi bilen Ahmet Davutoğlu dış politika ile ilgili birçok eser kaleme almıştır. 2010 yılında Türkiye’nin küresel anlamda büyümesine katkılarından dolayı Foreign Policy dergisi ‘’İlk 100 Küresel Düşünür’’ listesinde yer vermiştir.

Ahmet Davutoğlu ve Siyasi Hayatı

Ahmet Davutoğlu 2002 yılında seçilen 58. Hükümet ile aktif siyaset hayatına başlamıştır. Başbakan Başmüşavirliği ile başladığı görevine 2003 yılında dönemin Başbakanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer onayıyla büyükelçi olarak devam etmiştir.

Gazze Savaşı’nı bitirmek için öne sürülen Mekik Diplomasisi’nin önemli isimlerinden olan Ahmet Davutoğlu 2009 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan onayıyla Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır.

ahmet-davutoglu-mizahorg (1)

Ahmet Davutoğlu 2011 yılında gerçekleşen genel seçimlerde Konya milletvekilliği için adaylığını koymuş ve seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. Bu dönemde de Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştür.

Ermeni Soykırımı’nın 99. Yılı olan 24 Nisan 2014 yılında dönemim Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak 9 dilde Ermeni Tehciri bildirisi yayınlamıştır. Bu bildiride yaşanılan olayın çok acı olduğu ve Türk, Ermeni ve yabancı tarihçilerden oluşan bir komisyonla araştırılması gerektiği belirtilmiştir. Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik çalışmalarını da desteklemiştir.

Ahmet Davutoğlu 2014 yılında Adalet ve Kalınma Partisi’nin olağanüstü kongresinde partililer tarafından genel başkan olarak seçilmiştir. O dönem Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan kendisine başbakanlık görevini devretmiştir. Ardından 62. Hükümeti kurmakla görevlendirilmiştir.

2015 yılında yapılan genel seçimler sonrası 64. Hükümeti kuran Ahmet Davutoğlu 2016 yılında Cumhurbaşkanının istifasını kabul etmesiyle birlikte istifa etmiştir. 2018 yılında yapılan seçimlere katılmıştır. 2019 yılında AK Parti’den Ahmet Davutoğlu istifa etti.

2019 yılında Gelecek Partisi’ni kuran Ahmet Davutoğlu parti genel kurulu seçimlerinde genel başkan olmuştur. Ahmet Davutoğlu partisi hala siyaset hayatına devam etmektedir.